ABD Dışişleri Bakanı Blinken Afganistan için görüşme turunda: “Taliban ile iletişim kanallarımız açık”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Afganistan'daki durum hakkında görüşmek üzere önümüzdeki hafta Katar ve Almanya'yı ziyaret edecek. Blinken yaptığı açıklamada önemli konularda Taliban ile "iletişim kanallarının" devam edeceğini söylerken Kabil Havaalanı'nın yeniden açılması için Katar ve Türkiye ile birlikte çalıştıklarını ifade etti

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Afganistan için görüşme turunda: “Taliban ile iletişim kanallarımız açık”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Afganistan’daki durum hakkında görüşmek üzere önümüzdeki hafta Katar ve Almanya’yı ziyaret edecek. Blinken Cuma günü Dışişleri Bakanlığı’nda gazetecilere verdiği demeçte, 20’den fazla ülke ile sanal bir bakanlar toplantısı düzenleyeceği Almanya’ya gitmeden önce Pazar günü Katar’a gideceğini söyledi.

Blinken 20 ülkenin hepsinin Afganların yer değiştirmesine  ve yeniden yerleştirilmesine yardım etmede ve Taliban’ı taahhütlerini yerine getirmede çıkarları olduğunu söyledi. Blinken, yaptığı açıklamada, ülkede az sayıda Amerikan vatandaşının kaldığını ve Dışişleri Bakanlığı’nın hepsiyle aktif temas halinde olduğunu söyleyerek ABD’nin Afganistan’dan ayrılmasını bir kez daha savundu. Blinken aynı zamanda önemli konularda Taliban ile “iletişim kanallarının” devam edeceğini söyledi.

Pentagon sözcüsü John Kirby de Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, Katar, Bahreyn, Kuveyt ve Suudi Arabistan’ı ziyaret edeceği bildirildi.

“Katar ve Türkiye ile başkentin ayağa kalkması ve Kabil havaalanının bir an önce yeniden açılması için yakın çalışıyoruz” diyen Blinken, Katar ve Türkiye’den bir grup teknisyenin, ülkeden kaçmak isteyenler veya insani yardım ulaştırmak isteyenler için hayati bir bağlantı olan havaalanının yeniden açılmasına yardımcı olmak için Çarşamba günü Kabil’e gittiğini ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur