“8 bin 400’e çalışacak garson bulamıyorum” diyen Dürümcü Emmi isyan etti: Mesajlara yetişemiyorum, gelin dükkanda görüşelim

İstanbul'da hizmet veren "Dürümcü Emmi" isimli restoranın sahibi "8 bin 400 lira maaş veriyorum, çalışacak eleman bulamıyorum" sözleri üzerine işe baş vurmak isteyenler işletmenin telefonları ve sosyal medya mesaj kutuları kilitledi

“8 bin 400’e çalışacak garson bulamıyorum” diyen Dürümcü Emmi isyan etti: Mesajlara yetişemiyorum, gelin dükkanda görüşelim

İstanbul Kadıköy Söğütlüçeşme’de hizmet veren “Dürümcü Emmi” isimli restoranın sahibinin “8 bin 400 lira maaş veriyorum, çalışacak eleman bulamıyorum” sözleri, tartışma yarattı.

Türkiye’de işsizlik olmadığını, iş beğenmemezlik olduğunu iddia eden işletme sahibi, “Burada garsonlar net olarak 8 bin 400 lira alıyor. Ne yazık ki buna rağmen eleman bulamıyoruz. İnsanlar beğenmiyor. Diyorlar ki; benim işim az olsun, ben az çalışayım evime 3-5 bin lira götüreyim. İş beğenmemezlik had safhada. Türkiye’de işsizlik olduğuna inanmıyorum” ifadelerini kullandı.

Gerçek bambaşka

“Dürümcü Emmi” isimli işletmede çalışan bir personelin kardeşi, yaptığı paylaşımla işletmede insani bir çalışma ortamı olmadığını söyledi. İşletmede maaşın 8 bin 400 lira değil, 6 bin lira olduğunu söyleyen kullanıcı, çalışma saatinin de 8 saat değil, 15-16 saat olduğunu belirtti.

Twitter’da gündem olan paylaşım şu şekilde:

Kardeş abimi işten atmasın diye altına yorum yazamıyoruz sen ismimi paylaşmadan yazar mısın. İşçilere 8 bin 400 değil 6 bin veriyor bordro atabilirim. Ayrıca 8 saat değil ortalama 15-16 saat ve tazı gibi koşturuyor eşek gibi çalıştırıyor. Bu 15 saat içinde yemek ya da sigara molası dahi yok. Ayrıca 2-3 haftada bir izin var, haftalık da değil. İnanmayanlara ispat edebilirim abim çalışıyor ve iş bulup çıkacak o da buradan. Zaten herkeste oradan kaçıyor çünkü insani bir çalışma, çalıştırma yok. Lütfen bunu da paylaşır mısın ?

Mesajlara yetişemiyorum

İşletme sahibinin verdiği röportajın ardından mekanın telefonları ve sosyal medya hesaplarının mesaj kutuları kilitlendi. Instagram hesabından paylaşımda bulunan işletme, “Arkadaşlar saatlerdir cevap yazıyorum ilanlara birmiyor. Adres mevcut buyrun gelin görüşelim” notu paylaştı.

Maaş 5 bin

Ayrıca işletme sahibinin 8 bin 400 lira olarak ilan ettiği maaşın, 3 bin lirasının bahşiş, 400 lirasının ise asgari geçim indirimi (AGİ) olduğu belirtildi.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur