5 Haziran patlamasından yargılanan 10 polise hapis istemi

4 kişinin yaşamını yitirdiği, 210 kişinin yaralandığı 5 Haziran patlamasından sorumlu olarak yargılanan 14 polisten 10’una hapis cezası istendi

5 Haziran patlamasından yargılanan 10 polise hapis istemi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği mitinge yönelik DAİŞ tarafından gerçekleştirilen ve 4 kişinin yaşamını yitirdiği, 210 kişinin yaralandığı saldırıda gerekli güvenlik tedbirlerini almayarak “görevlerini kötüye kullandıkları” suçlamasıyla yargılanan 14 polisin duruşması görüldü.

Sanık polislerin katılmadığı Diyarbakır 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada saldırıda zarar görenlerin avukatları Nadi Kurul, Zeynep Işık, HDP’nin avukatı Mehmet Öner ile sanık polislerin avukatı Recep Akdağ hazır bulundu.

Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasını sunduğu duruşmada, mütalaada mitingde yaşanan iki patlamanın, biri çöp kutusuna, diğeri seyyar çay tezgahı altına konulan bombaların patlamasıyla meydana geldiği hatırlatıldı. Yapılan kamera kayıtları incelemesinde DAİŞ militanı Orhan Gönder’in birinci patlama noktasındaki çöp kutusuna bombayı saat 11.40’da yerleştirdiği belirtildi. Mütalaasında Orhan Gönder’in buraya bombayı bıraktıktan sonra ikinci patlamanın olduğu seyyar çaycı tezgâhına gittiğini, buraya bırakacağı patlayıcıyı bitişikteki Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesine sakladığını ifade eden iddia makamı, Orhan Gönder’in, polisin miting alanında yaptığı aramadan sonra 14.32-14.51 saatleri arasında patlayıcıları okul bahçesinden alarak çaycı tezgahına koyduğu ve saat 14.51’de miting alanından ayrıldığının tespit edildiğini kaydetti.

Görevli polisler

Savcı mütalaasında, arama ve kapanma noktaları ile miting alanındaki emniyet tedbirlerinden Emniyet Müdür Yardımcısı Murat İbrahim Y.’nin sorumlu olduğunu, Emniyet Tedbir Planı’nda patlayıcılara karşı arama görevinin Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğüne verildiğini, bu görevin sevk ve idaresinden Şube Müdürü 3’üncü Sınıf Emniyet Müdürü Kanbi A. sorumlu olduğunu, birinci ve ikinci patlama noktalarının Bomba Uzmanı Komiser Ali K., Bomba Uzmanı Polis Memuru Akın D., Murat D., Bomba Arama Köpeği Eğitmeni Mefaret S. tarafından arandığına yer verdi.

İddia makamı, İmam Hatip Lisesi arka kısmı ve tedbir alma sorumluluğunun ise 4’üncü Sınıf Emniyet Müdürü Fatih D. ve beraberindeki sorumlu amir ve Komiser Yardımcısı Mehmet Ali C.’de olduğunu belirtti.

Görev ihmali olduğu belirtildi

Mütalaasında, arama tedbirlerinin usulüne göre yapılmadığını kaydeden iddia makamı, birinci patlama noktasındaki çöp kutusunun usulüne uygun aranmış olması halinde patlayıcının bulunabileceğini, bulunması halinde tedbirler sıkılaştırılıp, kamera görüntüleri incelenerek ikinci patlayıcının da tespit edilebileceği ve patlamanın önlenebileceğini vurguladı.

Ayrıca olay öncesi patlayıcının saklandığı Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde arama faaliyeti yapılmadığı, burada görevli memurların görevlerini ihmal ettiğinin altı çizildi.

10 polise hapis istemi

İddia makamı, bomba arama görevinden sorumlu olan Şube Müdürü 3’üncü Sınıf Emniyet Müdürü Kanbi A., birinci ve ikinci patlama noktalarının bomba uzmanı Komiser Ali K., bomba uzmanı polis memuru Akın D., Murat D., bomba arama köpeği eğitmeni Mefaret S., okul çevresinde tedbir almakla sorumlu 4’üncü Sınıf Emniyet Müdürü Fatih D. ve beraberindeki sorumlu amir ve Komiser Yardımcısı Mehmet Ali C.’nin ve Orhan Gönder’in KİHBİ sorgusu yapmayan polis memurları Hüseyin Y., Ahmet T., Hamdi Y.’nin “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma” suçundan ayrı ayrı 3 ay ile bir yıl arası değişen hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

İddia makamı, arama ve kapanma noktalarıyla miting alanındaki emniyet tedbirlerinden Emniyet Müdür Yardımcısı Murat İbrahim Y., Aranan Şahıslar Büro Emniyet Amiri Mehmet Yasin Ö., Aranan Şahıslar Büro Amirliği Şube Yardımcısı 4’üncü Sınıf Emniyet Amiri Dursun U. ve Asayiş Şube Müdürü 3’üncü Sınıf Emniyet Müdürü Kerim K.’nin mahkumiyetlerine yeterli, kesin delil bulunamadığından beraatlarını talep etti.

Kaynak: JinNews

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur