494. F Oturması: “Ağır hasta mahpus Ekim Polat serbest bırakılsın”

494. F Oturması, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde yapıldı. Açıklamada, ağır hasta mahpus Ekim Polat'ın serbest bırakılması için çağrı yapıldı

494. F Oturması: “Ağır hasta mahpus Ekim Polat serbest bırakılsın”

494. F Oturması, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde yapıldı. Açıklamada, ağır hasta mahpus Ekim Polat’ın serbest bırakılması için çağrı yapıldı.

Açıklamayı Hapishane Komisyonundan Mehmet Acettin okudu. Acettin, “Sarf edilen yoğun çabaya rağmen, hapishanelerde yaşanan hak ihlallerinin önlenmesi ve verdiği zararların giderimi için gerekli adımlar atılmamaktadır. Pandeminin daha da derinleştirdiği bu hak ihlalleri ve ayrımcı uygulamalar, hapishaneleri, mahpuslar için yaşanmaz yerler haline getirdiği gibi, özellikle tedavi hakkına ve sağlığa erişimde artan sorunlar, mahpusların yaşam hakkına tehdit oluşturmaktadır. Bunun yanında; Pandemi önlemleri dışarıda azaltılırken, sayım ve arama adı altında mahpus odalarına infaz koruma memurlarının her gün birden çok defa girip çıktığı bir ortamda, pandemi gerekçe gösterilerek mahpusların açık görüş de dahil yakınlarıyla iletişimlerinin engellenmesi; pandeminin hak ihlalleri için bahane edildiği fikrini desteklemektedir. Ayrıca; Dışarıda vaka ve ölüm sayısı açıklanırken hapishanelerdeki durum bilinmezliğini korumakta, bu da temel insani ihtiyaçlara erişimde dahi sorunlar yaşanan hapishanelerde tutulan mahpuslar için, endişeleri artırmaktadır” diye konuştu.

Acettin, hasta mahpus Ekim Polat’ın durumunu şöyle anlattı:

Ailesinden alınan bilgiye gore; Kalp ritm bozukluğu, Koah, Kemik Erimesi ve Hipofiz hormon dengesizliği hastası olan Ekim Polat, 2016 yılında İstanbul’da tutuklanmasının ardından 3 ayrı hapishaneye sürgün sevk ile gönderildi. Sevkler sırasında kötü muameleye maruz kaldı ve kullanması zorunlu ilaçları dahi düzenli olarak verilmedi.

Son olarak gönderildiği Denizli T Tipi Hapishanesi savcısına, kendisine yapılan işkenceleri anlattığı için, hücrede gardiyanların bir kez daha saldırısına uğradı.

Düzenli kullanması gereken ilaçlarının verilmesi, hastaneye sevkinin yapılması, kitap ve temiz su verilmesi yönündeki talepleri kabul edilmediği için, 90 gün süreyle açlık grevi yapmak zorunda kaldı. Hapishane idaresi, taleplerinin yerine getirileceği sözünü verince eylemine son verdi.

Ekim Polat’ın temel ihtiyaçlarının karşılanmaması, tedavi hakkı ve sağlığa erişiminin engellenmesi, yaşam hakkına ağır tehdit oluşturmaktadır.

“Ağır hasta mahpus Ekim Polat serbest bırakılsın”

Acettin, açıklamanın devamında ağır hasta mahpus Ekim Polat’ın serbest bırakılması yönünde çağrı yaptı:

İnsan hakları savunucuları olarak; Hapishanede tedavi imkanı bulunmadığı için hastalıkları her geçen gün daha da ağırlaşan Ekim Polat ve Ekim Polat nezdinde tüm hasta mahpusların; tedavi imkanlarından yararlanabilmeleri için serbest bırakılmalarının sağlanması noktasında kamuoyunu duyarlılığa, yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur