Yangınlar propaganda ile sönmüyor, belediye başkanları yardım istiyor: “Ne olur buraya uçak, helikopter gönderin”

Yangın iktidarın propaganda çalışmaları ile sönmüyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras video mesajlarla acil yardım çağrısında bulundu. Yangınların sürdüğü Marmaris'te de belediyenin sosyal medya hesabından görüntüler paylaşılarak "Çığlıkları duyun artık" denildi

Yangınlar propaganda ile sönmüyor, belediye başkanları yardım istiyor: “Ne olur buraya uçak, helikopter gönderin”

Aşırı sıcaklar, nem oranının düşmesi ve şiddetli rüzgarla birlikte 28 Temmuz’da Türkiye’nin dört bir yanında başlayan orman yangınları büyük oranda kontrol altına alınırken Antalya ve Muğla başta olmak üzere 4 ildeki yangınlar devam ediyor.

Yangın söndürme çalışmalarının yetersizliği nedeniyle yardım çağrıları yapılırken ve hükümetin işi bir propaganda savaşına dönüştürmesi ve başına kayyum atanarak çok sayıda yangın söndürme uçağı çürümeye terk edilen Türk Hava Kurumu’na (THK) yönelik hasmane tutumu tepki çekiyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun başta olmak üzere iktidar sözcüleri enerjilerini sorumluluğu üstlerinden atmaya, kayyum atadıkları THK’yi itibarsızlaştırmaya, yardım çağrıları karşısında “StrongTürkiye” (Güçlü Türkiye) ve “WeDontNeedHelp” (Yardıma İhtiyacımız Yok) gibi sosyal medya kampanyaları örgütlemeye harcıyor. Ne var ki yangın iktidarın propaganda çalışmaları ile sönmüyor.

“Ne olur buraya uçak, helikopter gönderin; yanıyor insanlar”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras video mesajlarla acil yardım çağrısında bulundu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek, sosyal medya hesabından kısa bir video mesaj paylaşarak yangının Gündoğmuş ilçe merkezine ilerlediğini söyledi. Böcek, “Yangın şehre indi, ne olur buraya uçak gönderin, helikopter gönderin, tüm yetkililere sesleniyorum, yanıyor insanlar” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da Bodrum’da kalan son ormanları korumak için havadan müdahale gerektiğini belirterek acil yardım çağrısında bulundu.

Çığlıkları duyun artık

Yangınların sürdüğü ve halkın devleti göremediği Marmaris’te de durum ağır. Marmaris Belediyesi resmi hesabından yapılan paylaşımda “Hisarönü yanıyor! Acil havadan destek şart! Çığlıkları duyun artık!” denildi.

9 yangın devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin güncel duruma ilişkin Twitter hesabından paylaştığı tabloya göre Antalya’nın Manavgat ve Gündoğmuş ilçelerinde, Muğla’nın Marmaris, Köyceğiz, Milas ve Seydikemer ilçelerinde, Isparta’nın Sütçüler ilçesinde ve Denizli’nin Güney ilçesinde yangın devam ediyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur