Umut İçin Adalet Herkes İçin Adalet turu, “şort giydiği için” idarecilerin rahatsız olduğu Merve Akbulut’un evinde

Alkollü bir sürücünün arkadan çarpması sonrası ölen bisiklet sporcusu Umut Gündüz’ün ailesinin Şanlıurfa'da başlayan adalet turu, "şort giydiği gerekçesiyle idarecilerde rahatsızlık uyandıran" 13 yaşındaki hentbolcu Merve Akpınar'ın evinde devam etti

Umut İçin Adalet Herkes İçin Adalet turu, “şort giydiği için” idarecilerin rahatsız olduğu Merve Akbulut’un evinde

15 Temmuz 2020 tarihinde antreman sonrasında bisikletiyle evine dönerken alkollü sürücü Çağdaş Şenyüz’ün arkadan çarpması sonucu yaşamını yitiren Umut Gündüz’ün ailesinin adalet turunun ilk durağı olan Şanlıurfa’da Şenyaşar ailesinden sonra ikinci ziyaret noktası 13 yaşındaki hentbolcu Merve Akpınar’ın evi oldu.

Merve Akpınar, kendisine ‘Sen kızsın, şort giyemezsin, erkeklerin yanında oynayamazsın’ dendiğinde ‘Köyümdeki kız çocuklarının kaderini değiştireceğim’ diyerek gündeme gelmişti. Akpınar, öğrencisi olduğu Konuklu İmam Hatip Ortaokulu’na gazetecilerle birlikte gittiğinde idarecilerin engeliyle karşılaşmıştı.

Akpınar ailesinin evini ziyaret eden Gündüz ailesi, hem aileyle hem de Merve Akpınar’la yaptıkları sohbetle Merve’nin azminden ve cesaretinden çok etkilendiklerini ifade ettiler. Konuşmalarda Umut Gündüz’ün “tayt giydiği için aldığı tepkiyle Merve Akpınar’ın şort giydiği için aldığı tepkinin aynı temele dayandığına vurgular yapılırken adalet mücadelesinde gericiliğe karşı duruşun önemine değinildi.

“Benim gibi nice Merveler var. Onlar da sesini duyurmak istiyorlar”

Merve Akpınar, kendi durumunda pek çok çocuğun olduğunu ifade ederek Umut Gündüz’ün bıraktığı bayrağı daha da yukarıya taşıyacağına emin olduğunu söyledi. Bu yolda devam edeceğini vurgulayan Akpınar’ın ifadeleri şöyle:

Onlar benim arkamda olduğu sürece devam edeceğim. Benim gibi nice Merveler var. Onlar da sesini duyurmak istiyorlar. Bu zor şartlarda biraz sıkıntılı oluyor tabii. Ama ben sesimi duyurdum. Benim gibi sesini duyurmak isteyenler de olacak ve bundan sonra duyuracaklarından da eminim. Bu hayatta kimse kimsenin arkasında gölge olmaz. Gölgesi olmadığı kadar gölgesinde de durmaz. Güneş’te duracaksın ki kendi gölgeni oluşturasın. Güneş’in en verimli olduğu yerde, Urfa’da Güneş’te durdum ve kendi gölgemi oluşturdum. Bu yolda devam edeceğim.

Umut abi gibi sporcuların bıraktığı bayrağı daha ileri ve daha üst seviyeye ilerleteceğiz. Bunu da en başta ben yapacağım. Onun yapamadığı, bırakmak zorunda kaldığı bayrağı en yüksek derecelere taşıyacağım. Benden sonra gelenler de eminim benden aldıkları bayrağı daha da yükseklere çıkaracaklar.

“Merve’nin böyle bir misyon üstlenmesi bizi hem heyecanlandırdı hem cesaretlendirdi”

Menderes Gündüz de Merve Akpınar’ın üstlendiği misyonun kendilerini heyecanlandırdığını ve kendilerine cesaret verdiğini belirterek adaletsizliğe, hukuksuzluğa ve gericiliğe karşı mücadelede herkese sorumluluk düştüğünü vurguladı. Gündüz’ün ifadeleri şöyle:

Oğlumuz Umut da aynı Merve gibi, zincirlerini kıran ve kendi şartlarını zorlayan biriydi. Ama ne yazık ki bu hukusuzluk, bu adaletsizlik Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi bizi de bulmuş oldu. Kimseden de uzak değil bu hukuksuzluk ve adaletsizlik.

Bizim gibi adalet mağduru ve Umut gibi de boyun eğmeyen insanlarla temasa geçmek, bu dayanışmayı ve mücadeleyi genişletmek için çıktığımız turu Urfa’da başlattık. Buradan başlamamızın iki nedeni vardı. Birincisi 147 gündür oturma eyleminde olan Şenyaşar ailesinin olmasıydı. Gerçekten bize büyük cesaret ve güç verdi.

İkincisi de Merve’ydi. Urfa’da bir kız çocuğunun “Şort giyemezsin, bu sporu yapamazsın” diyenlere ve gericiliğe inat “Buranın kaderini değiştireceğim” diyerek büyük bir misyon üstlenmesi bizi hem heyecanlandırdı hem cesaretlendirdi. Hem de Umut’la bir dayanışma sergiledikleri için hem Merve’yle hem Merve’nin ailesiyle tanışmak için geldik.

Ülkemizdeki bu “kader” dediğimiz hukuksuzluğu, adaletsizliği, gericiliği değiştirmek için daha çok mücadele etmek gerekiyor. Hepimiz bu anlamda sorumluyuz. Benim her sessizliğim büyüyen kızımın bu gericilikten ve hukuksuzluktan etkilenmesine neden oluyor.

Umut da aynı gericilikten muzdaripti

Gündüz, konuşmasının devamında Umut’un da Merve ile aynı gericliğe maruz kaldığını ifade ederek Umut’un da tayt giydiği için tepki aldığını belirtti.

Aynı senin şort giydiğin için aldığın tepkiyi Umut da tayt giydiği için alıyordu. “Erkekler tayt giymez” diye tepki alıyordu. Sen Urfa’dasın ama Ankara da buradan çok farklı değil. Büyük bir misyon bu. Devamını getireceğinize inanıyorum. Keşke Umut da görseydi ve buraya birlikte gelseydik. Emin ol, çok da heyecanlanırdı. Biz bir Umut’umuzu kaybettik ama Merve gibi bir umut kazandık. Biz Ankara’dayız ve her zaman kapımız sana açık.

Adalet mağdurlarıyla temaslarla 30 günlük turlarını tamamlayacaklarını ifade eden Gündüz, 1 Eylül’de Ankara’da geniş katılımlı bir miting planladıklarını da ekledi.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur