Tarkan’dan İkizköylülere destek: “Ülkemizin dört bir yanında ormanlarımız katlediliyor, rahat bırakın doğayı artık”

Yaşam savunucularının "Akbelen Ormanı yok olmasın" diye verdiği mücadeleye sanatçı Tarkan'dan destek geldi. Tarkan yaptığı paylaşımda, "Ülkemizin dört bir yanında ormanlarımız katlediliyor. Rahat bırakın doğayı artık. Uyanın artık!" dedi

Tarkan’dan İkizköylülere destek: “Ülkemizin dört bir yanında ormanlarımız katlediliyor, rahat bırakın doğayı artık”

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’deki 740 dönümlük Akbelen Ormanı’nda, termik santrale yakıt sağlayan linyit madeni sahasının genişletilmesi için yok edilmek istenen ağaçları korumak isteyen bölge halkı haftalardır gece gündüz demeden ormanda nöbetlerini sürdürürken, sanatçı Tarkan’dan da destek paylaşımı geldi.

“Rahat bırakın doğayı artık”

Tarkan, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Rant peşindeki doğa katliamcılarının iklim krizinin uyarılarını ciddiye almadığını ve ormanları yok etmeye devam ettiğini belirterek,  “Ülkemizin dört bir yanında ormanlarımız katlediliyor. Rahat bırakın doğayı artık. Uyanın artık!” dedi.

Direniş sürüyor

Öte yandan, yaşam alanları için direnen köylülerin ve çevrecilerin ormanın yakınlarında sürdürdükleri nöbet eylemi devam ediyor. Önceki gece jandarma bölgeye geç saatlerde baskın yapmış ve yurttaşları zor kullanarak alandan uzaklaştırmıştı.

İmza kampanyası

Ayrıca, yaşam savunucuları, “Akbelen Ormanını vermeyeceğiz” diyerek change.org üzerinden bir imza kampanyası başlatmıştı. Kampanyaya destek vermek için buraya tıklayabilirsiniz.

Tarkan’ın İkizköy direnişine ait bir video ile yaptığı paylaşımı şöyle:

Akbelen’de ne olmuştu?

740 dönümlük Akbelen Ormanı’nın kesilmemesi için aylardır ormanda nöbet tutan İkizköylüler, ormanın Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından YK Enerji A.Ş.’ye verildiğini öğrenmişti. Milas’taki termik santrale kömür temin etmek için maden yapılmak istenen ormanda, ekolojik dengenin ve geçim kaynaklarının yok edilmesini istemeyen doğa savunucuları, Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü’ne (OGM) karşı dava açmıştı. Mahkeme, idarenin savunmasını aldıktan sonra, ormanda bilirkişi incelemesi yapılmasına karar vermişti. Ancak hukuki süreç devam ederken, ormanda ısrarla kesim yapılmasına tepkili olan yöre halkı, OGM yetkilileri hakkında da geçen günlerde “görevi kötüye kullanma” gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. İkizköylülerin tepkisi üzerine bölgede kesim durdurulmuştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur