Taliban’dan söz oyunları: Kadın haklarını yok edeceğiz demeyelim de “Kadın haklarına şeriat çerçevesinde bağlıyız” diyelim

Taliban'ın Afganistan'da yeniden iktidar konumuna gelmesinin ardından en büyük endişe kaynaklarından biri de Afgan kadınları ve çocukları bekleyen uygulamalar. Uluslararası alanda bir imaj düzeltme çabasına giren Taliban sözcüleri kadın haklarına saygılı olacaklarını söylüyor ama bunun "şeriat çerçevesine bağlı" olacağını söyleyerek örtünme zorunluluğu, recm, kırbaçlama, kadınların her alanda ikinci sınıf insan kategorisinde tutulacağının işaretini veriyorlar

Taliban’dan söz oyunları: Kadın haklarını yok edeceğiz demeyelim de “Kadın haklarına şeriat çerçevesinde bağlıyız” diyelim

Taliban sözcülerinden Süheyl Şahin, 16 Ağustos’ta katıldığı Sky News yayınında “Kadınların burka giyme zorunluluğu olmayacak ancak başörtüsü zorunlu olacak. Bu, onların güvenliği için” ifadelerini kullandı.

Şahin, Afganistan’da kadınların burka giyme zorunluluğunun bulunmayacağını, ancak başörtüsünün zorunlu olacağını söyledi. Süheyl Şahin, “Bu, onların güvenliği için” dedi.

“Kadın haklarına şeriat çerçevesinde bağlıyız”

Dün (17 Ağustos) Kabil’de yaptıkları bir basın toplantısı düzenleyen Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, kadın hakları konusunda “İslam Emirliği kadınların haklarına şeriat çerçevesinde bağlıdır. Bizin kadınlarımız Müslümandır. Onlar da şeriat çerçevesinde yaşamaktan mutlu olacaklardır” dedi.

Mücahid, “Kadınlarımızın hakları var ve bu haklardan faydalanabilecekler. Eğitim, sağlık ve diğer alanlara katılmaya hakları var” ifadelerini kullandı. Taliban sözcüsü, basın toplantısının soru cevap kısmında gelen bir soruya yanıtında ise “Kadınların bizim çerçevemiz dahilinde çalışmasına ve okula gitmesine izin vereceğiz. Kadınlar, bizim çerçevemiz dahilinde, çok faal olacaklar” dedi.

Ancak Mücahid, kadınların medyada çalışmasına izin verilip verilmeyeceğine dair soruya yanıtında ise “Hükümetin kurulmasını ve yasaların konmasını bekleyelim” dedi.

Kadın vali Salima Mazari gözaltında

Bugün ise ülkenin üç kadın valisinden biri olan ve Taliban’a karşı “sonuna kadar direneceğini” belirten Salima Mazari’nin gözaltına alındığı öğrenildi.

Yerel basında yer alan haberlere göre Mazari, Taliban tarafından gözaltına alındı. Mazari’nin durumuna ilişkin herhangi bir açıklama da yapılmadı. Uluslararası kuruluşlar valinin akıbetine ilişkin acil açıklama yapılmasını istedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur