Süleyman Soylu’nun müjdelediği sıçrama görüldü: TÜİK’e göre enflasyon son 26 ayın zirvesinde

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı temmuz ayı enflasyon rakamlarına göre, yıllık enflasyon yüzde 18,93’le 26 ayın zirvesine çıktı. En yüksek fiyat artışı gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yaşandı. Öte yandan tüketici fiyatlarına gecikmeli olarak yansıyan üretici fiyatları enflasyonunun yüzde 45'e dayanması, hayat pahalılığındaki tırmanışın önümüzdeki dönemde süreceğini gösteriyor

Süleyman Soylu’nun müjdelediği sıçrama görüldü: TÜİK’e göre enflasyon son 26 ayın zirvesinde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz 2021 enflasyon verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre üretici fiyatlarındaki artış ivmesi temmuzda da devam etti. Yıllık üretici enflasyonu yüzde 45’e dayandı. Üretici fiyatlarıyla tüketici fiyatları arasındaki fark rekor tazeledi. Üretici fiyat endeksi haziran ayına göre 2,46 artış gösterdi. Üretici fiyatlarındaki artış belli bir süre sonra tüketici fiyatlarına da yansıdığı için, tüketici fiyatları enflasyonunun önümüzdeki dönemde daha da tırmanması bekleniyor.

Ne var ki mevcut haliyle bile üretici fiyatlarındaki artış iç açıcı değil. Temmuz ayı verilerine göre yıllık TÜFE artışı yüzde 18,93 olarak gerçekleşti. Böylece 2003 yılında kaydedilen 23,59’luk enflasyonun ardından en yüksek temmuz enflasyonu kaydedilmiş oldu.

Soylu’nun müjdesi hatırlandı

Enflasyon oranlarındaki tırmanış, akla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 5 Haziran günü Afyon’da kitleye hitaben sarf ettiği “Başkaları çok kıskanacaklar, çatlayacaklar, göreceksiniz Temmuz ayından itibaren benim ülkemin ekonomisi öyle bir atağa kalkacak ki, öyle bir sıçrayacak ki, öyle bir büyüyecek ki etrafımızdaki Almanya’sı da, Fransa’sı da, İngiltere’si de, İtalya’sı da, hele o her şeye burnunu sokan Amerika’sı da çatlayacak, patlayacak. Hazır mıyız buna?” sözlerini akıllara getirdi.

Aylık en yüksek artış konut, yıllık en yüksek artış ise gıda gruplarında

Temmuz ayı itibari ile artışın en yüksek olduğu gruplar yüzde 5,07 ile konut, yüzde 2,77 ilde gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 2,72 ile lokanta ve oteller oldu. 2021 yılı temmuz ayında fiyatları en az artış gösteren gruplar ise yüzde 0,02 ile alkollü içecekler ve tütün, yüzde 0,12 ile haberleşme, yüzde 0,13 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 0,41 ile sağlık oldu.

Bir önceki yılın temmuz ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar, yüzde 24,92 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 24,62 ile ulaştırma ve yüzde 22,70 ile ev eşyası oldu.

Bu verilerin ardından temmuz ayında üretici fiyat endeksindeki yıllık artışla tüketici fiyat endeksi arasındaki yıllık artış arasındaki makas da yaklaşık 26 puanla rekor tazeledi. TÜİK’in enflasyon sepetindeki 415 üründen 81’inin ortalama fiyatında düşüş yaşandı. 50 maddenin ortalama fiyatı değişmezken, 284 maddenin ortalama fiyatı arttı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur