Sömürgecilik Karşıtları tüm topraklar için haykırdı: “Talana son vermezseniz, yeryüzü de size yaşam şansı tanımayacak”

Sömürgecilik Karşıtları yeryüzü üzerinde talan edilen tüm topraklar için sesleniyor: “Bu utanmazca talanınıza artık son verin. Siz buna son vermezseniz, yeryüzü size de yaşama olanağı bırakmayacak”

Sömürgecilik Karşıtları tüm topraklar için haykırdı: “Talana son vermezseniz, yeryüzü de size yaşam şansı tanımayacak”

Cumartesi günü, Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamında Konya Katliamı kınanırken Almanya’da da kendisini “Sömürgecilik Karşıtları” olarak tanımlayan bir grup eylemdeydi.

Sömürgecilik Karşıtları’nın üç gün süren kampları, sürekli eylemlerle geçti. Bu kamp süreci içerisinde; yeri geldi orman talanına karşı, ormanlar içerisinde insan zinciri oluşturularak yüründü, yeri geldi ziyarete gelen insanları bilgilendirmek üzere stantlar açılarak çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Orman etkinlikleri-eylemlerinin yanısıra şehir bölgelerinde yapılan eylemler, polis yığınakları ve saldırılarıyla karşılaştı.

Sömürgecilik Karşıtları yeryüzü üzerinde talan edilen tüm topraklar için sesleniyor: “Bu utanmazca talanınıza artık son verin. Siz buna son vermezseniz, yeryüzü size de yaşama olanağı bırakmayacak.”

İklim krizinin ana sebebi ırkçı-sömürgeci politikalardır

Sömürgecilik Karşıtları bu kamp eylemleri sırasında, eylemlerinin amacını şu konuşmalarla ifade ettiler:

Küresel Kuzey’in üzerinde oturduğu zenginlik, Küresel Güney üzerinde utanmazca sürdürdüğü sömürüye dayanmaktadır. Bu sömürüye karşı çıkmaya devam edeceğiz. Hidrojen enerjisini dahi Güney kaynaklarından, esasta Afrika kıtasından edinen bir Kuzey, oralardaki insanları ise utanmazca açlığa mahkûm etmeye devam etmektedir. Kuzey’in su ve enerji kaynakları dahi Güney’dir. Aç olan ve bu enerjiyi kullanamayanlar ise orada yaşayanlardır. İklim krizlerinin ana sebebi, Kuzey’in ırkçı-sömürgeci politikalarıdır. Ve bu politikalardır ki, milyonlarca insanın canına malolmakta, malolmaya devam etmektedir. Keza savaşlar, enerji kaynaklarına duyduğunuz, tükenmeyen iştahınızdandır. Utanmazca sürdürdüğünüz bu ırkçı-sömürgeci politikalar, yeryüzü yaşanamaz hale gelmeden bir an önce sonlandırılmalıdır.

Ağırlıklı olarak göçmenler ve özellikle siyahlardan oluşan Sömürgecilik Karşıtları’nın ana talepleri ise şunlar: Kuzey’in dünyanın diğer bölgelerinde gerçekleştirdiği tüm soykırımları tanıması, kültürel mirasların geri dönüşü ve onarılmalarının sağlanması, sömürge tarihinin üstünün örtülmemesi için gereken bu yönlü tüm faaliyetlerin üstlenilmesi.

Sendika.Org/Almanya (Ganime Gülmez)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur