Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilip edilmeyeceği, ABD’nin iade talebinin incelenmesinin ardından netlik kazanacak

Türkiye'de rüşvet vermek ve kara para aklamak gibi suçlardan aranırken yurt dışına kaçan, Avusturya'da gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz hakkında Türkiye'nin yaptığı iade başvurusu Avusturya Wels Mahkemesi tarafından kabul edildi. Avukatının açıklamasına göre Sezgin Baran Korkmaz'a ne olacağı, hakkında devam eden ABD'ye iade talebinin de incelenmesinin ardından netleşecek

Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilip edilmeyeceği, ABD’nin iade talebinin incelenmesinin ardından netlik kazanacak

Türkiye’de rüşvet vermek ve kara para aklamak gibi suçlardan aranırken yurt dışına kaçan, Avusturya’da gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iade başvurusu Avusturya Wels Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Korkmaz’ın Avukatı Volkan Dülger, Twitter üzerinden yaptığı açıklama Wels Mahkemesi’nin müvekkilinin Türkiye’ye iade edilmesi yönünde karar verdiğini söyledi. Mahkemenin, ABD’nin iade talebiyle ilgili incelemesinin sürdüğünü belirten Dülger, nihai kararın da bu aşamadan sonra verileceğini belirtti. Dülger, ABD’nin iade talebinin de kabul edilmesi halinde Korkmaz’ın hangi ülkeye iade edileceği yönünde kesin kararın Avusturya Adalet Bakanlığı tarafından verileceğini ifade etti. Mahkemenin her iki ülkenin iade taleplerini ayrı ayrı değerlendirdiğini belirten Dülger, ABD’nin iade talebini reddedilmesi durumunda ise Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edileceğini söyledi.

“Yanıltıcı beyan” gerekçesi ile gazetecilere suç duyurusu

Korkmaz’ın Avukatı Volkan Dülger, yaptığı açıklamada sadece davaya ilişkin bilgi vermedi. Müvekkili Sezgin Baran Korkmaz’a dair haber yapan gazeteciler ve yorumda bulunan siyasetçiler hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Korkmaz hakkında yapılan bazı haberlerin “Müvekkil aleyhine kanaat oluşturacak niteliktedir” diyen avukat Dülger, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar, Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, Duvar gazetesi yazarı Bahadır Öztürk ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Miyase İlknur hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu söyledi.

Ne olmuştu?

Hakkındaki kara para aklama ve dolandırıcılık suçlamaları nedeniyle kırmızı bültenle aranan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz ABD’nin talebi üzerine 19 Haziran’da Avusturya’da yakalandıktan sonra tutuklandı.

ABD’nin Utah eyaletinde görülen davada Sezgin Baran Korkmaz, iş ortaklığı yaptığı Kingston Kardeşler ve Lev Aslan Dermen’in (Levon Termendzgyan) vergi bağlantıları ile Amerikan Vergi Dairesi’ni (IRS) dolandırarak elde ettikleri paraları aklamak, gerçeğe aykırı belge düzenlemek, ve ABD hazinesini 511 milyon dolar zarara uğratmak gibi suçlamalardan yargılanıyor. Türkiye’de Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, geçen yıl SBK Holding ve holdinge bağlı altı şirketin hesaplarında yaptığı incelemelerde 132 milyon dolar kara para aklandığını belirlemişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur