“Ruhu yaralı bir halk yardım istediğinde, ‘terörist’ diye yaftalamak ancak bu aciz iktidarın başvuracağı bir taktiktir”

Kılıçdaroğlu iktidar çevrelerinin, yangınların söndürülememesi karşısında yükselen yardım çağrılarını hedef almasını “Bu kadar ruhu yaralı bir halk yardım istediğinde, yardım çağrısı yaptığında, onları anlamak yerine önüne geleni ‘terörist/işbirlikçi’ diye yaftalamak ancak bu aciz iktidarın başvuracağı bir taktiktir” sözleriyle eleştirdi

“Ruhu yaralı bir halk yardım istediğinde, ‘terörist’ diye yaftalamak ancak bu aciz iktidarın başvuracağı bir taktiktir”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir basın toplantısı düzenleyerek iklim krizi karşısında yıllardır yapılan uyarılara rağmen bu uyarılara kulak vermeyen iktidarı eleştirdi.

Kılıçdaroğlu yangının yol açtığı hasarın giderilmesi noktasında da Erdoğan’ın halka bir kredi satıcısı gibi yaklaştığını belirterek CHP’li belediyeleri göreve çağırdı.

Türk Hava Kurumu’nun işlevsiz hale getirilmesine karşı da belediyeleri, halkı ve iş insanlarını göreve çağırdığını belirten Kılıçdaroğlu çareyi “trolleşmiş” diye andığı iktidardan beklemeyeceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu iktidar çevrelerinin, yangınların söndürülememesi karşısında yükselen yardım çağrılarını hedef almasını da “Bu kadar ruhu yaralı bir halk yardım istediğinde, yardım çağrısı yaptığında, onları anlamak yerine önüne geleni ‘terörist/işbirlikçi’ diye yaftalamak ancak bu aciz iktidarın başvuracağı bir taktiktir” diye eleştirdi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından satır başları:

Ülkemizi yeni iklim krizlerine hazırlamaya başlamamız lazım. İklim ve su krizinin tam merkezinde olan Türkiye 15 yıldır bu konuda uyarılmaktadır ama Saray İktidarı bu uyarıları duymamaktadır. Zaten bunu anlama kapasiteleri de yoktur.

“Belediyelerimize sesleniyorum, bu görev sizde”

Orman yangınlarını önleme konusunda, iktidarın sorumluluğunu yerine getiremediğini bildiğimiz için iklim master planını biz, Millet İttifakı olarak hazırlayacağız. Ayrıca yangından kim zarar gördüyse kayıt altına alınmalıdır.

Bu yapılırken, Erdoğan’ın halkımıza adeta bir kredi satıcısı gibi yaklaştığı şekilde değil, doğru düzgün yapılması gerekir. Bunu belediyelerimiz yapacaktır. Belediyelerimize sesleniyorum, bu görev sizde. Ormanlarımız kendilerini yenileyecektir.

Duygusal olarak fidan dikilsin istiyoruz ve ben sizi anlıyorum ama bilim insanlarımızı dinlemeye başlamanın zamanıdır. İşte bu yüzden, konunun uzmanı bilim insanlarımızdan hemen destek isteyeceğiz. Bunun için de bir Bilim Çalıştayı yapılması şarttır, biz organize edeceğiz.

“THK rezaletini bitireceğiz”

Türk Hava Kurumu’nu yeniden tümüyle faal hale getirmek için belediyelerimizi, halkımızı ve iş insanlarımızı göreve çağırıyorum. Yanlış anlaşılmasın, çağrım dürüst iş adamlarınadır; ülkeyi soyup sağana çeviren 5li çetelere değil. Bu THK rezaletini biz dürüst insanlar bitireceğiz.

“Çareyi trolleşmiş iktidardan beklemeyeceğiz”

Çok önemli bir nokta da toplumun ruh sağlığı. Yaşadığımız felaket, zaten Saray İktidarı’nın elinde hırpalanmış olan ruh sağlığımızı maalesef daha da kötü etkiledi.

Bu kadar ruhu yaralı bir halk yardım istediğinde, yardım çağrısı yaptığında, onları anlamak yerine önüne geleni “terörist/işbirlikçi” diye yaftalamak ancak bu aciz iktidarın başvuracağı bir taktiktir. Yılmayacağız, dünya ile iş birliği kuracağız.

Ve son olarak da, çareyi trolleşmiş iktidardan beklemek artık abesle iştigal olacağı için, tüm gerekli adımları biz Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı olarak yapmaya başlayacağımızı taahhüt ederiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur