Orman yangınları 7. gününde: Yangın termik santrale yaklaştı, yardım çağrıları sürüyor

Orman yangınları 7. gününde 3 ilde devam ediyor. Milas'taki yangın termik santrale yaklaşması sebebiyle kritik bir eşiğe geldi. Alevlerin yerleşim yerlerine yaklaştığı yerlerde tahliyerler sürerken yangın bölgelerindeki belediyeler, yardım çağrısı yapmaya devam ediyor. AKP'li Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren, TOKİ'nin bölgeye yapacağı evlere binaen "Vatandaşlar 'keşke bizim de evimiz yansaydı' diyecekler" sözleri nedeniyle aldığı tepkilerden sonra geri adım attı

Orman yangınları 7. gününde: Yangın termik santrale yaklaştı, yardım çağrıları sürüyor

Orman yangınları 7. gününde devam ediyor. Yangınların önemli bir bölümü kontrol altına alındıysa da bazı yangınlar kritik eşikte. Mahallelerin tahliye edildiği yangınlarda çok sayıda hayvan da etkilendi. Yangın bölgelerindeki belediyeler, tahliye edilen mahallelerde yaşayan yurttaşlar için çadır, gıda ve su desteği sunarken hayvanlar için de yem ve saman desteği sunuyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin son açıklamalarına göre Deniz Buldan’daki, İzmir Buca’daki, Adana Karaisalı’daki ve Muğla Seydikemer’deki orman yangınları kontrol altına alındı. Son verilere göre Muğla’da 4 adet, Antalya’da 3 adet, Isparta’da 2 adet yangın devam ediyor.

  • Antalya

Antalya’da Manavgat, Gündoğmuş ve Demre’deki orman yangınları 7. günde devam ediyor. Manavgat’ta Saraçlı Mahallesi tahliye edildi. Tahliye edilen yurttaşlar Akseki Taşlıca Mahallesi’nde kurulan çadırlara yerleştirildi. Manavgat’taki yangın Beydiğin, Sırtköy, Çardak ve Kızıldağ mahallelerinde sürüyor. İlçede Beydiğin Mahallesi’nde süren yangın, Kızıldağ Mahallesi’ne doğru ilerleyince Kızıldağ Mahallesi tedbir amaçlı boşaltılması için vatandaşlar uyarıldı.

Yangınlarda çok sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvan da zarar gördü. Antalya Büyükşehir Belediyesi, kurtarılan hayvanları Senir, Ümütlü, Merkez, Çayözü ve Narağacı mahallelerinde toplayarak yem ve saman desteği sundu.

“Vatandaşlar ‘keşke bizim de evimiz yansaydı’ diyecekler” diyen başkandan geri adım

AKP’li Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren’in, TOKİ’nin bölgeye yapacağı evlere binaen söylediği “Vatandaşlar ‘keşke bizim de evimiz yansaydı’ diyecekler” sözleri, kamuoyunda tepki çekmişti. Özeren, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek “Muhalif kesimin vurmak istediği, incitmek istediği, bahaneyi bulup da saldırması gibi değerlendiriyorum” dedi. Özeren, kendini aklama çalışmasını “Ben her vatandaşımızın yanındayım, söndürme çalışmalarına da katılıyorum” sözleriyle sürdürdü.

  • Muğla

Muğla’nın Marmaris, Köyceğiz, Kavaklıdere ve Milas’taki yangınlar devam ederken Seydikemer’deki orman yangınları kontrol altına alındı. Milas’ta  Türkevleri ve Çökertme de etksini gösteren yangın siteler bölgesine sıçradı.

Termik santrale doğru ilerliyor

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Uyarıyoruz; Burada kritik bir noktadayız. Yangın kırsaldan çıkıp sitelere doğru ilerliyor. Yarın özellikle hava desteği tam anlamda sağlanarak bu feci yangının beli karılmalı. Çünkü bu hız alınamazsa üzülerek söylüyorum ki istikamet Termik santral!” uyarısında bulunarak yangının yarattığı tehikeye işaret etti.

Bodrum’da yangın beş noktada devam ediyor

Bodrum ilçesinde Kissebükü, Armutçuk ve Çocuk mezarlığı, Bayır ve Gökbel bölgelerinde yangınla mücadele sürerken Yeniköy’de soğutma çalışmaları yapılmakta.

Yardım çağrıları sürüyor

Yangın bölgelerinde belediyelerin yardım çağrıları da sürüyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur