NATO görevi bitti, Afganistan planları bitmedi: Erdoğan, Taliban’dan teklif aldıklarını açıkladı

Erdoğan, Bosna Hersek ile Karadağ'a ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı. Erdoğan, "Taliban'ın Kabil Havalimanı'nın işletilmesi noktasında teklifleri var, bize. Bu konuda şu anda henüz verilmiş bir kararımız yok" dedi.

NATO görevi bitti, Afganistan planları bitmedi: Erdoğan, Taliban’dan teklif aldıklarını açıkladı

ABD Başkanı Biden ile görüşmesinin ardından Kabil Havalimanı’nın işletmesine talip olduklarını açıklayan İktidar, Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinin ardından da bu planından vazgeçmedi. NATO görevi kapsamında Afganistan’da olan TSK güçleri tahliye edilmeye devam edilirken, Erdoğan’ın planları devam ediyor.

Bosna Hersek’i ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğani Taliban’ın Kabil Havalimanı’nın işletmesi için teklifleri olduğunu ama bu konu henüz karar vermediklerini söyleyerek şunları ekledi:

Bizim kiminle nerede ne zaman ne gibi görüşmeler yapacağımız için kimseden izin almak gibi bir lüksümüz yoktur. Biz şu anda büyükelçiliğimizi Kabil havaalanının içerisindeki askeri bölüme taşıdık. Bizim büyükelçiliğimiz oradaki askeri bölümde bu tür faaliyetlerini sürdürüyor ve görüşmelerimizin ilkini de orada Taliban ile ilgili olarak ilk görüşme üç buçuk saat süren bir görüşmeyi büyükelçiliğimiz nezaretinde orada arkadaşlarımız sürdürdüler. Ondan sonraki süreçte de gerekirse burada yine bu tür görüşmeleri yapma fırsatımız olacak. Bu tür görüşmelerle süreci bir defa sağlıklı yürütmenin gayreti içerisindeyiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur