Mevsimlik işçilere ırkçı saldırı: “Bize, siz Kürt’sünüz, bizim topraklarımızı terk edin dediler”

Antalya'nın Elmalı ilçesine bağlı Bayralar Köyü'nde yaşayan mevsimlik tarım işçilerine "Siz Kürtsünüz, bizim topraklarımızı terk edin" diyen bir grup saldırdı. Yaklaşık iki gündür saldırı ve tehditlerine maruz kalan işçiler köyü terk etmek zorunda kaldı

Mevsimlik işçilere ırkçı saldırı: “Bize, siz Kürt’sünüz, bizim topraklarımızı terk edin dediler”

Mezopotamya Ajansın’dan Hamdullah Yağız Kesen’in haberine göre Antalya’nın Elmalı ilçesine bağlı Bayralar Köyü’nde yaşayan mevsimlik tarım işçilerine “Siz Kürtsünüz, bizim topraklarımızı terk edin” diyen bir grup saldırdı. Yaklaşık iki gündür saldırı ve tehditlerine maruz kalan işçiler köyü terk etmek zorunda kaldı.

Saldırıya uğrayan işçilerden Servet Kurğa, iki gündür saldırının devam ettiğini belirterek “Dün gece saat 00.00’da bize saldırdılar. Patronumuzun burnu ve kaburgası kırıldı. Bize, ‘Siz Kürtsünüz, bizim topraklarımızı terk edin’ dediler. Bugün de gelip bize saldırdılar. Şu anda jandarma gözetiminde köyden çıkarılıyoruz. Hiçbir eşyamızı alamadık. Şu anda akrabalarımızın yanına Elmalı’ya gidiyoruz” dedi.

“Bu kişiler köylüdür ama kendilerine ‘ülkücüyüm’ diyorlar”

Kurğa ailesinin fertlerinden Mustafa Kurğa, ailesine 4 saat sonra ulaşabildiğini, sosyal medyada dolaşıma giren videonun bugüne ait olduğunu söyledi. Ailesinin yaşamından endişe ettiğini belirten Kurğa “Şu anda ailem jandarma gözetiminde köyden çıkarıldı. Akrabamızın yanına gidecekler. Aralarında çocukların da olduğu 16 kişi tahliye ediliyor. Ailemin can güvenliğinden endişe duydum. Halen de endişe duyuyorum. Dün gece yarısı bir grup ırkçı eve baskın yaparak, evdekileri darp ettiler. Olay yerine gelen jandarma aileme ‘Bizim elimizden gelen bir şey yok. Can güvenliğiniz için burayı terk edin’ demişler. Bu grup, aileme, ‘Siz Kürtsünüz sizi burada istemiyoruz. Size yarın akşama kadar süre veriyoruz. Yarın akşam Elmalı’yı terk etmeseniz, sizi ailenizle birlikte yakacağız’ dediler. Bugün de tekrar gelip saldırdılar. 2 kez saldırı yapıldı. Bu kişiler köylüdür ama kendilerine ‘ülkücüyüm’ diyorlar. Köy muhtarı bu olayı kışkırtıyor. Onlar, ‘buradan gidecek’ diyor. Ailem bu saat itibariyle köyü terk etti” dedi.

Öte yandan Twitter hesabından HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül konuya ilişkin açıklama yaptı. Bülbül “Elmalı’ya bağlı bir mahallede saldırıya uğrayan Kurğa Ailesi için Elmalı İlçe Başkanlığı ve yetkililerle yaptığımız uzun görüşmeler sonucunda bu gece için ailemizin güvenlik sorunu yoktur. Sabah gerekli tüm görüşmeleri yapacağız” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur