Kent, doğa ve ekoloji örgütleri, yangınları yönetemeyen iktidara seslendi: “Ne işe yarıyorsunuz?”

İstanbul’da kent, doğa ve ekoloji örgütleri iktidarın yönetemediği orman yangınları için Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya geldi. Eyleme CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de destek verirken yapılan açıklamada

Kent, doğa ve ekoloji örgütleri, yangınları yönetemeyen iktidara seslendi: “Ne işe yarıyorsunuz?”

İstanbul’da kent, doğa ve ekoloji örgütleri iktidarın yönetemediği orman yangınları için Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya geldi. Basın açıklaması okunmadan önce söz alan Tuğçe Özçelik, yangınları kontrol edemeyen iktidara seslenerek “Yangınları söndüremeyecekseniz ne işe yarayacacakınız?” dedi. Özçelik’in konuşmasında öne çıkan ifadeler şöyle:

Peki ne işe yarıyorsunuz? Yangınları söndüremeyecekseniz, bu ülkedeki insanları, canlı yaşamını, doğayı, toprağı koruyamayacaksanız ne işe yarayacacakınız diye soruyoruz. Bizler görüyoruz. Müdahale ediyoruz. Halk, kendi arasında para topluyor. Peki iktidar ne yapıyor? Kendisine, şahsına özel uçak filosu kiralıyor. Yapmanız gereken bir yangın filosu satın almak.

Bizler sizin bu talan, yağma, katliam politikalarını görüyoruz ve bunlara boyun eğmiyoruz. Seyretmiyoruz. Biz müdahale ediyoruz sizlerin aksine. Sizlerse yönetemiyorsunuz. Türkiye’nin yangınını yönetemiyorsunuz. İstifa edin, o koltuklarınızdan inin.

Özçelik’in konuşmasının ardından CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de söz aldı. Şeker, daha önce Meclis’te ekoloji krizinden kaynaklı çıkabilecek yangınlara karşı önlem alınması gerektiğini gündeme getirdiklerini ifade ederek Meclis’te hava araçlarının artırılmasını düşünüp düşünmediklerini sorduklarını belirtti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin verilen soru önergesine bir yıl sonra “Yeterli hava aracımız var” şeklinde cevap verdiğini söyleyen Şeker, rantçı politikaların işlediği sürece bu yangınların devam edeceğini vurguladı.

“Ülkenin batısı yangınlara, doğusu ise sellere teslim olmuş durumda”

Şeker’in ardından Utku Şahin, basın açıklamasını okudu. Açıklamada yangınlarla mücadelede devletin müdahalelerinin yetersiz olduğuna ve bunun da rantçı politikalardan kaynaklı yangınla mücadele ekipmanlarının ve organizasyonunun kapasitesinin düşük olmasına vurgu yapıldı. İktidarın rant politikaları yüzünden “Ülkenin batısı yangınlara, doğusu ise sellere teslim olmuş durumda” denildi. Açıklamada öne çıkan yerler şöyle:

AKP iktidarı egemenliğini beton ve asfalt sermayesi üzerine kurdu. Kentleri yaşanmaz hale getirdi. Marmara denizinin ölüme sürüklenmesini engellemedi. Önünü açtığı, ortak olduğu maden ve enerji şirketleri ile ormanları, nehirleri ve denizleri tahrip etti. Yardım kampanyalarıyla birlikte ekolojik tahribattan sorumlu olan şirketler yardım yarışına girdiler, sanki yaşadığımız bu yıkımın sorumlusu, bu şirketler değillermiş gibi ağaç kampanyalarına katkılar sunmaya çalıştılar. Bu ülkeye verdiğiniz tahribatı fidan dikerek aklayabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Halk, “artık yeter” sesini yükseltiyor.

Ülkenin her tarafından devletin görevini yerine getirmek yerine halkın üstüne çay fırlatmasına karşı öfke yükseliyor.

“Yangınların kontrol altına alınmamasındaki sorumlular derhal istifa etmeli ve yargılanmalıdırlar”

Açıklamanın son kısmında ise kent, doğa ve ekoloji örgütlerinin talepleri sıralandı.

  • Acil bir şekilde, tüm imkanlar kullanılarak devam etmekte olan yangınlar söndürülmelidir.
  • Ağustos ayı boyunca devam etmesi beklenen yangınlar için daha fazla vakit kaybetmeden gerekli önlemler alınmalıdır. Yangın ekologları, Orman mühendisleri ve ekoloji örgütlerinden temsilcilerin içerisinde olduğu bir afet koordinasyonu kurularak, olası yangınlara karşı önleyici tedbirler alınmalıdır. Orman yangınlarını önleme ve söndürme çalışmaları için kiralık değil, devletin kendi filosunda gerektiği kadar uçak, helikopter, yangın söndürme aracı, arazöz, diğer makine ve ekipman hazır bulundurulmalı ve yeterince nitelikli personel istihdam edilmelidir.
  • Turizm teşvik yasası geri çekilmelidir.
  • Yanan yerlerin rehabilitasyonu konusunda “fidan dikme seferberliği” yerine bilim insanlarının önerileri doğrultusunda bölgenin ekosistemine uygun doğal bilimsel rehabilitasyon yöntemleri uygulanmalıdır.
  • Yanan yerlerin asla enerji, maden, turizm, konut projeleri için kullanımına izin verilmemelidir.
  • Yangından zarar gören vatandaşların maddi tüm kayıpları, geri ödemesiz biçimde devlet tarafından karşılanmalıdır.
  • Yangınların kontrol altına alınmamasındaki sorumlular derhal istifa etmeli ve yargılanmalıdırlar.

Basın açıklamasının ardınan eylem sona erdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur