Kadınlar Azra ve Emine için sokağa çıktı: “Katledilen kadınlar isyanımızdır!”

Bir süredir haber alınamayan Azra Gülendam Haytaoğlu'nun ve Emine Gökkız'ın katledildiğinin açığa çıkması üzerine kadın örgütleri sokağa çıktı. Kadınlar hükümetin İstanbul Sözleşmesi'ni feshedip kadına yönelik şiddeti "tolere edilebilir düzeyde" diye önemsizleştirmesinin kadın katillerinin önünü açtığını ifade etti

Kadınlar Azra ve Emine için sokağa çıktı: “Katledilen kadınlar isyanımızdır!”

Kadın örgütleri Antalya ve Maraş’ta bir süredir kendilerinden haber alınamayan Azra Gülendam Haytaoğlu’nun ve Emine Gökkız’ın katledildiğinin açığa çıkması üzerine sokağa çıktı. “Katledilen kadınlar isyanımızdır” diyen kadın örgütleri, iktidarın İstanbul Sözleşmesi’ni feshedip kadın cinayetleri için “tolere edilebilir düzeyde” şeklinde değerlendirmelerde bulunmasının kadına yönelik şiddeti teşvik ettiğini belirterek, kadın katilleri ve cinsel şiddet failleri kadar onları cesaretlendiren iktidarın da sorumluluğu olduğuna dikkat çekti.

Antalya’da 5 gündür haber alınamayan 21 yaşındaki Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu’nun cansız bedeni parçalanmış halde bulunmuş, Haytaoğlu’nun Mustafa Murat Ayhan adlı erkek tarafından cinsel saldırıya uğradıktan sonra katledildiği ortaya çıkmıştı.

Maraş’ta da tatil için geldiği Pınarbaşı’ndaki evinden yürüyüş için çıktığı cumartesi gününden bu yana kendisinden haber alınamayan Emine Gökkız da bugün ormanlık bir alanda katledilmiş olarak bulundu.

Kadın Meclisleri: “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz”

Kadın Meclisleri’nin çağrısıyla Kadıköy’de Beşiktaş İskelesi önünde bir araya gelen kadınlar, kadın cinayetleri karşısında sorumluluklarını yerine getirmek yerine İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmek gibi adımlarla tam tersini yapan iktidarı protesto ettiler.

Fidan Ataselim şunları söyledi:

1 Ağustos, İstanbul Sözleşmesi’nin 2014 yılında yürürlüğe girişinin yıldönümüydü. 1 Temmuz’da yürürlükten kalktı. Biz İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz? Her ihmalinizde kadınlar olarak, LGBTİQ+’lar olarak karşınıza çıkacağız. Görevini yapmayan tüm yetkililerden hesabını soracağız.

Kadın Savunma Ağı ve ÜKK, Kadıköy sokaklarında

Kadın Savunma Ağı’ndan ve Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden kadınlar da akşam saatlerinde Kadıköy sokaklarında yürüyerek, kadına yönelik şiddetin önünü açan politikaları protesto etti.

“Bir kadınlar bu ülkede her gün cinayete uğrarken, her gün erkek şiddetiyle karşılaşırken, İstanbul Sözleşmesi’ne saldırarak tacizcileri, tecavüzcüleri, katilleri cesaretlendirenler de en az failler kadar katildir” diyen kadınların “Azra için, Emine için herkesi ses çıkarmaya davet ediyoruz” çağrısına çevredekiler alkışlarla yanıt verdi.

Mor Dayanışma: Erkek adalet değil gerçek adalet

Mor Dayanışma’dan kadınlar erkek adalet değil gerçek adalet sloganlarıyla yürüdü.

Feministler: Erkek vuruyor, devlet koruyor

Yine akşam saatlerinde Kadıköy’de toplanan feministler Emine ve Azra’yı andıktan sonra “Kadın cinayetleri politiktir”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor” sloganlarını attı.

Özgür Genç Kadın: Katiller, İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenler

Özgür Genç Kadın da akşam saatlerinde Kadıköy’de düzenlediği yürüyüşte, kadın cinayetlerinin esas sorumluluğunun İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenlerde olduğunu ifade etti.

 Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur