Kadınlar Azra ve Emine için Avcılar, Fatih ve Beşiktaş’ta eylemdeydi

Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız’ın katledilmesinin ardından kadınlar İstanbul'da Avcılar'da, Fatih'te ve Beşiktaş'ta sokağa çıktı. Yapılan açıklamalarda kadın katillerinin sistem tarafından korunduğu vurgulanırken açıklama sonlarında 6 Ağustos'ta Kadıköy'de yapılacak eyleme çağrı yapıldı

Kadınlar Azra ve Emine için Avcılar, Fatih ve Beşiktaş’ta eylemdeydi

Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız’ın katledilmesinin ardından kadınlar İstanbul’da 3 yerde sokağa çıktı. Avcılar’da Avcılar Kadın Platformu’nun çağrısıyla, Fatih’te Fatihli Kadınlar’ın çağrısıyla ve Beşiktaş’ta Beşiktaş Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla sokağa çıkan kadınlar, üç nokta da basın açıklması yaptılar. Yapılan açıklamalarda kadın katillerinin sistem tarafından korunduğu vurgulanırken açıklama sonlarında 6 Ağustos’ta Kadıköy’de yapılacak eyleme çağrı yapıldı.

  • Avcılar:

Avcılar Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 18.30’da Deprem Anıtı önünde bir araya gelenler havuzlu meydana yürüdü.

Burada bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Ve biz geride kalanlar, aynı Azra gibi acaba o isimlerden biri de ben mi olacağım endişesini hiç unutmadan yazık ki, katledilen ormanlarda katledilen kız kardeşlerimizi arıyoruz.

Bizler daha dün Azra’nın Emine’nin yürüdüğü sokaklarda aynı güvencesiz kanunlar altında baskılanan kadınlarız. Buradan yargıya ve adalete sesleniyoruz. Cesede işkence etmek bir insanlık suçudur. Bu katliamların sorumlusu İstanbul Sözleşmesini kaldıran ve 6284 ü uygulamayan, kadın cinayetlerini tolere edilebilir düzeyde bulan, bu katliamlara sessiz kalan herkestir. Katiller ve destekçileri yargılanıp cezalandırılana kadar durmayacağız. Öfkemiz diri, sessiz kalmayacağız.

Ve tüm bu yaşanan olaylar karşısında; sürece sahip çıkacak tüm hukuki süreci takip edeceğiz. Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok!

  • Fatih:

Fatihli kadınlar saat 19.00’da Çevre Tiyatrosu önünde bir araya gelerek Kocamustafapaşa Meydanı’na yürüdü. Kadınlar ellerinde “Azra ve Emine isyanımızdır! Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” yazılı pankart taşıdı. Kadınlar, açıklamanın ardından 6 Ağustos Cuma günü saat 19.30’da Kadıköy Rıhtım’da yapılacak eylem için çağrı yaparak eylemi sonlandırdı.

Yapılan açıklamada Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız’ın katillerinin sistem tarafından korunduğu vurgulanırken İstanbul Sözleşmesi’nde hâlâ vazgeçilmediği ifade edildi. Açıklamanın sonunda ise şu ifadeler yer alıyor:

Kadınlar ve LGBTİ+lar, kendi yaşamlarını tüm mücadele biçimleri ile savunarak ataerkinin örmeye çalıştığı bu duvarı elbette yıkacaktır.

Bizler daima barikatların en önünden kadın düşmanı AKP iktidarına karşı sloganlarımızla beraber var olacağız. Biz kadınlar biliyoruz ki omuz omuza var olduğumuz her alanda mücadelemizi yükselteceğiz. Şule’nin, Azra’nın, Emine’nin, Güleda’nın ve katledilen tüm kadınların hesabını bir kez daha sormak için Cuma günü saat 19:30’da Kadıköy Rıhtım’da buluşuyoruz!

  • Beşiktaş:

Beşiktaş Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla saat 19.00’da Hakan Pastanesi önünde bir araya gelenler burada açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar söylendi:

Katledilen bütün kadınlar için isyandayız, hayatlarımız için isyandayız, katilleri koruyanlara karşı isyandayız. Azra için, Emine için sokaktayız!

Hayatlarımız için, Azra için isyandayız!

Emine Gökkız için isyandayız!

Biz her gün öldürülürken İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıranlara karşı isyandayız!

5 gündür kayıp olan, polisin hafta sonunu bahane ederek telefon sinyaline bakmadığı Azra Gülendam Haytaoğlu, Mustafa Murat Ayhan tarafından katledildi. “Bana bir şey olmaz”, “3-5 ay yatar çıkarım” güvencesini erkeklere verenler, İstanbul sözleşmesinden çekilenler, iktidar, yargı ve kolluk kuvvetleri bu cinayetin sorumlusu! Yetmedi günlerdir kayıp olan Emine Gökkız’ın cansız bedeni bulundu.

Açıklama, 6 Ağustos’ta Kadıköy’de yapılacak eyleme yapılan çağrının ardından sona erdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur