Kabil Havaalanı görevi: Reuters’a konuşan Türk yetkililere göre “bitti”, Çavuşoğlu “Beklemedeyiz” dedi

ABD'nin Afganistan'dan çekilme kararını açıklamasının ardından Kabil Havaalanı'ndaki askeri görevlere talip olan AKP iktidarı, Taliban'ın iktidarı fiili olarak ele almasının ardından da bu hayalinin peşinde gitmeye devam ediyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada ABD ile işbirliliği içinde olduklarını vurgularken Taliban'ın mesajlarını olumlu karşıladıklarını ifade etti. Çavuşoğlu, Kabil Havaalanı için de müzakereleri beklediklerini ifade etti

Kabil Havaalanı görevi: Reuters’a konuşan Türk yetkililere göre “bitti”, Çavuşoğlu “Beklemedeyiz” dedi

Fotoğraf: Reuters

ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararının ardından Kabil Havaalanı’ndaki “jandarmalık” görevine talip olan AKP, NATO toplantısından önce yapılan basın toplantılarında bu talebini dile getirmişti. Taliban’ın ABD’nin çıkmasından sonra Türkiye’nin böyle bir görevle gelmesi durumunda gerek kendilerinin gerek Afgan halkının karşılık vereceği yönünde “uyarmasa” da bu talepten vazgeçilmiş değil.

Bugün gelinen noktada ise ABD’nin çekilmesiyle ortada bir Afganistan hükümeti ve ordusu da kalmadı. Resmi devir henüz gerçeklşemese de Taliban, fiili olarak kontrolü ele almış durumda. AKP’nin Kabil Havaalanı’ndaki jandarmalık beklentisi ise

Reuters: “Türkiye, Kabil Havaalanı’ndan vazgeçti”

Reuters, dün yaptığı haberde Türkiye’nin NATO’nun Afganistan’dan çekilmesinin ardından Kabil havaalanını devralma planlarını bıraktığını, ancak Taliban’ın talep etmesi halinde destek sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Reuters, bu haberini ismini açıklamadığı iki Türk yetkiliye dayandırırken konuya ilişkin resmi bir açıklama o saatlerde yapılmadı.

Çavuşoğlu’ndan geçiş dönemi mesajı: “ABD ile işbirliği içindeyiz, havaalanı için beklemedeyiz”

Doğrudan Reuters’ın iddialarına yanıt niteliği taşımasa da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ürdünlü mevkidaşı Eymen es-Safedi ile yaptığı ortak basın toplantısında Afganistan gündemine ilişkin açıklamalar da yer aldı. Çavıuşoğlu, açıklamalarında Afganistan’daki bütün taraflarla diyalog halinde olduklarını söylediği açıklamada ABD ile işbilirliği içinde olduklarına dikkat çekti. Açıklamalarında Taliban’a yeşil ışık yakan Çavuşoğlu, Kabil Havalalanı için sakinleşmeyi beklediklerini ifade etti. Çavuşoğlu’nun ifadeleri şöyle:

Afganistan’da gelişmeler hızlı bir şekilde gerçekleşti özellikle son haftalarda ABD’nin çekilmesi ile Taliban’In ilerlemesini gördük. Eşref Gani’nün ülkeyi terk etmesiyle beraber Kabil’de de bir boşluk oluştu ve Taliban Kabil’e de girdi. Ülkenin kontrolünü ele geçirmiş durumda.

Biz tüm taraflarla diyaloğumuzu sürdürüyoruz, Taliban dahil. Aynı şekilde daha önce müzakereleri sürdüren Dr. Abdullah Abdullah Karzai gibi önemli şahsiyetler halen Kabil’deler. Taliban’la görüşme hazırlıklarını yapıyorlar. Burada özellikle Katar’ın da rolünü takdirle karşıladığımızı söylemek isterim.

Şu anda bu gelişmelerden dolayı bazı bölgelerde, özellikle havaalanı bölgesinde bir panik var. Dün havaalanında bizi üzen bazı görüntüler oldu. Sivillerin havaalanına girmesi ve pistte uçakların önüne gitmesiyle bazı kardeşlerimiz vefat etti. Ülkeden ayrılmak isteyenlerin de güenli bir şekilde ayrılması için gereğini yapıyoruz.

ABD ile işbirliği mesajı

Havaalanında askeri tarafının yönetimini ve güvenliğini üstlenmiş durumdayız. ABD, İngiltere gibi bazı kardeş ülkelerin de güçleri var.

Güvenlik tamamen tesis edildikten sonra tahliyeler devam edecek. Türkiye olarak sadece kendi vatandaşlarımız değil, diğer ülkelerin vatandaşların tahliyesine de yardımcı oluyoruz. Çok sayıda dışişleri bakanlarıyla görüştük. ABD ile de bu konuda işbirliği yapıyoruz. Dün akşam Tony Blinken ile de görüştük.

“Taliban’ın mesajlarını olumlu karşılıyoruz”

Biz Türkiye olarak bugüne kadar Afganistan’ın istikrarı, barışı ve ekonomik kalkınması için en çok destek veren ülkelerin başındayız. Hiçbir zaman da muharip güç göndermedik Afganistan’a. Havaalanının güvenliği ve işletmesini de biz yürütüyorduk. Tüm konuları kendi aralarında müzakere edecekler. Geçiş dönemi nasıl olacak, bunların hepsini görüşeceğiz. Şu anda ülkenin bir sakinleşmesi lâzım. Şu ana kadar Taliban’ın mesajlarını olumlu karşıladığımızı söylemek isterim.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur