İşsizlik verileri muamması: TÜİK “azaldı” derken İŞKUR “arttı” diyor

TÜİK'in yayımladığı Haziran ayı işgücü istatistikleri diğer devlet kurumlarının verileriyle çelişiyor. TÜİK, işsizliğin bir önceki aya göre yüzde 2,5 azaldığını iddia ederken aynı aya ait İŞKUR verileri işsizliğin bir önceki aya göre yüzde iki arttığını gösteriyor. DİSK-AR ise işten çıkarma yasağının olduğu 2021 Ocak-Haziran döneminde 564 bin işsizlik sigortası başvurusu yapıldığını ifade etmişti

İşsizlik verileri muamması: TÜİK “azaldı” derken İŞKUR “arttı” diyor

TÜİK’in Haziran ayı işgücü istatistikleri yayımlandı. Özellikle pandemi sürecinde yayımladığı istatistiklerle güven kaybı yaşayan TÜİK, işsizlik verilerinde diğer devlet kurumlarının istatistikleriyle çelişme noktasına geldi.

TÜİK: “Yüzde 2,5 azaldı”

TÜİK’in yayımladığı verilere göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre 823 bin kişi azalarak 3 milyon 399 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 2,5 puanlık azalış ile yüzde 10,6 seviyesinde gerçekleşti.

Yayımlanan istatistiğin devamında ise bir önceki yılın Haziran ayına göre yapılan kıyaslama da yer alıyor. Yayımlanan veriye göre işsizlik oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 2,6 puan azalarak yüzde 10,4 oldu. İşsiz sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre 648 bin kişi azalarak 3 milyon 380 bin kişi olarak gerçekleşti.

İŞKUR: “Yüzde 2 arttı”

Ancak İŞKUR, kayıtlı işsiz sayısında bir önceki aya göre artış yaşandığını kaydediyor. Haziran ayında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı bir önceki aya göre yüzde 2 artış göstererek 2.950.761 kişi olmuştur.

DİSK-AR: “İşten çıkarma yasağının olduğu dönemde 564 bin işsizlik sigortası başvurusu yapıldı”

DİSK-AR ise İŞKUR verilerini inceleyerek son altı ayda işsizliğin arttığını ortaya koymuştu. DİSK-AR’ın paylaşımlarına göre Ocak-Haziran 2021 döneminde 564 bin kişi işsizlik sigortasına başvurdu. Sadece Haziran 2021 döneminde 104 bin işsiz İŞKUR’a başvurdu.

Verilerin işten çıkarma yasağının kalktığı Temmuz 2021 dönemini kapsamadığını belirten DİSK-AR işsizlik ödeneği başvurularının işten çıkarma yasağının kalkmasına paralel olarak Temmuz 2021 sonrasına hızla tırmanabileceğini ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur