HKP’den Türkşeker’deki vurguna karşı suç duyurusu: Yandaşa peşkeş çekilerek kurum 5 milyon zarara uğratılmış!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde Vakıf Katılım Bankası’na ait olmak üzere Türkşeker bünyesinde kurulan Türkşeker Tarım’ın çiftçiden aldığı ürünleri hiçbir duyuru yapmadan belirli firmalara sattığı ortaya çıktı. Yandaş firmalara çekilen peşkeşle kurum, 5 milyon TL zarar ettirildi. Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Türkşeker'de yetkili 8 isim hakkında suç duyurusunda bulundu

HKP’den Türkşeker’deki vurguna karşı suç duyurusu: Yandaşa peşkeş çekilerek kurum 5 milyon zarara uğratılmış!

Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde Vakıf Katılım Bankası’na ait olmak üzere Türkşeker bünyesinde kurulan Türkşeker Tarım’da buğday, nohut, mısır satışında skandallar yaşandı. Türkşeker Tarım’ın çiftçiden aldığı ürünleri yem, un ve makarna firmalarına dengeli bir şekilde satması yerine hiçbir duyuru yapmadan belirli firmalara sattığı ortaya çıktı. 40 bin ton buğdayın piyasa değeri 2050 TL iken yandaş firmaya 1960 TL’den satılarak kurum zarara uğratıldı. 900 ton birinci sınıf nohut piyasa değeri 7,5-8 TL iken yandaş firmaya 4,93 TL’den satılarak kurum yaklaşık 5 milyon lira zarara uğratıldı. 10 bin ton mısırda tek kalemde bir gübre firmasına satıldı.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, Türkşeker Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan, Türkşeker Genel Müdür Vekili Ercan Yeşilyurt, Türkşeker Genel Müdür Yardımcıları; Şahin Arat, Cengiz Sezer, Ayhan Tanrıverdi, Türkşeker Bilgi İşlem Sorumlu Direktör Cumhur Yıldırım ve usulsüzce buğday, nohut, mısır alan fabrika sahipleri ve yetkilileri hakkında yetkililerin “Görevinin Sağladığı Güveni Kötüye Kullanmak Suretiyle İrtikâp” ve “Edimin İfasına Fesat Karıştırma” suçlarını işlediklerini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

“Vurgun, talan, yolsuzluk”

Dilekçede, yer alan şüpheliler hakkında soruşturma yürütülerek kamu davası açılması talep edildi. Türkşeker Tarım’ın, “Ülkemizdeki tarımsal faaliyetleri desteklemek, enflasyon sepeti içerisinde ağırlıklı olarak yer alan temel gıda ürünleri fiyatını regüle etmek, tüketiciye sağlıklı, doğal, ekonomik ürün sağlamak” amacıyla kurulduğunu belirten HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Sait Kıran konuya ilişkin açıklama yaptı:

AKP’giller iktidarının toplumsal, ekonomik alanda el attıkları bütün yerlerde vurgun, talan, yolsuzluk batağının pis kokuları gelmektedir. Ülkemizde tarım sorununun çözümü bu şekilde olmaz. Ancak HKP önderliğinde kurulacak gerçek demokratik halk iktidarında tarım sorunu çözülebilir. Kısaca söylemek gerekirse, Bugün, tarım ürünlerinin fiyatları yerinde sayarken, mazot, gübre, zirai ilaç, tohumluk fiyatları sürekli artmaktadır. O yüzden köylümüz üretemez duruma düşürülmüştür. Ekip ürettiği zaman bir şey kazanamadığı gibi, eline geçen para girdi maliyetlerini karşılayamadığı için borçlu duruma düşmektedir.

Muhataplar sessiz!

Türkşeker Tarım, Türkşeker ile birlikte geçtiğimiz aylarda Varlık Fonuna devredilirken, Türkşeker Tarım’ın yüzde 51 hissesi de Vakıf Katılım’a ait. Kamudaki şeker fabrikalarının tek bir çatı altında toplandığı Türkşeker’in bünyesinde kurulan Türkşeker Tarım’da gündeme gelen şaibeli satışla ilgili olarak Varlık Fonu, Vakıf Katılım, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sessiz kalması ise dikkat çekiyor. Türkşeker Tarım’da belli komisyoncular üzerinden yapılan şaibeli satışların Türkşeker Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan, Türkşeker Tarım Genel Müdür vekili Ercan Yeşilyurt ve Türkşeker Tarım bilgi işlemden sorumlu direktör Cumhur Yıldırım tarafından organize edildiği iddiaları ülke tarımı için kurulan şirkette yaşanan skandalın boyutunu gözler önüne serdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur