Erdoğan’dan karışık mesajlar: Afgan göçü tartışması, Afganistan batağında kalmanın bahanesi mi oluyor?

“Bir Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız. Afganistan'ın bir an önce istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz” diyen Erdoğan, sözlerini “Bunun için de Pakistan’la işbirliğimizi artarak sürdürmemiz gerekiyor. Elimizdeki tüm imkanları bu doğrultuda seferber etmekte kararlıyız” şeklinde sürdürdü. Taliban'ın bir numaralı hamisi Pakistan'la işbirliğini sürdürmekten söz eden Erdoğan, Haziran ayında ABD Başkanı Joe Biden'la yaptığı görüşmede ABD çekildikten sonra Kabil Havalimanı'nın güvenliğini sağlama görevine talip olmuş, buna tepki gösteren Taliban'a da sıcak mesajlar yollamaya başlamıştı

Erdoğan’dan karışık mesajlar: Afgan göçü tartışması, Afganistan batağında kalmanın bahanesi mi oluyor?

İstanbul Tersane Komutanlığı’nda Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1’inci Gemi Denize İniş ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1’inci Gemi Sac Kesim Töreni’nde konuşan Tayyip Erdoğan, Taliban’ın Kabil’e girişine değinmeden, “Bölgenin ve en başta da Afganistan’ın bir an önce istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz” dedi.

“Son dönemde çatışmaların yoğunlaştığı Afganistan’a barış ve istikrarın gelmesi konusunda da Pakistan’a hayati görevler düşüyor” diyen Erdoğan, askeri sanayide işbirliğini ilerletmekte Pakistan’la mutabık olduklarını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Giderek artan istikrarsızlığın Afganistan’dan yeni bir göç dalgasını tetiklemesi yönündeki endişeleri ancak bu şekilde ortadan kaldırabiliriz.”

Erdoğan’ın bu mesajları Pakistan’ın Taliban’ın bir numaralı hamisi olduğunu bilerek mi yoksa bilmeyerek mi söylediği merak konusu.

Göç dalgası Afganistan batağında kalma bahanesi mi?

On yıllardır Afganistan’dan göç alan Türkiye’de, son aylarda Taliban’ın ilerleyişi ve muhalefetin “göçmenleri geri gönderme” tartışmasını öne çıkarması ile Afgan göçü tartışması da alevlenmişti. Erdoğan bu tartışmayı da fırsata çevirme niyetinde görünüyor.

“Türkiye olarak İran üzerinden gerçekleşen bir Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız. Bölgenin ve en başta da Afganistan’ın bir an önce istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz” diyen Erdoğan, sözlerini “Bunun için de Pakistan’la işbirliğimizi artarak sürdürmemiz gerekiyor. Elimizdeki tüm imkanları bu doğrultuda seferber etmekte kararlıyız” şeklinde sürdürdü.

Erdoğan, 11 Ağustos’ta katıldığı CNN Türk ve Kanal D ortak yayınında, Afganistan konusuna da değinerek, “Bu konuda da bazı çalışmalar yapıyoruz. Taliban’la bazı görüşmelere varıncaya dek şu an da ilgili kurumlarımız çalışıyor. Hatta belki ben bile onların lideri durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir” demişti.

ABD’ye taahhüt, Taliban’a sıcak mesajlar

14 Haziran’da NATO zirvesi esnasında ABD Başkanı Joe Biden’la görüşen Erdoğan, ABD askerleri Afganistan’dan çekildikten sonra Kabil Havalimanı’nın askeri olarak güvenliğini sağlama görevine talip olmuştu.

Erdoğan Temmuz ayında da Kıbrıs’a ziyareti öncesi yaptığı açıklamada “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” demişti.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur