Erdal Yıldırım, A Takımı tarafından katledilişinin 26. yılında mezarı başında anıldı

Ankara Keçiören'de rant temelli kentsel dönüşüme karşı mücadele verirken bugün de Belediye Başkanı olan Turgut Altınok'un güdümündeki "A Takımı" adlı çete tarafından katledilen Erdal Yıldırım, dün (30 Ağustos) katledilişinin 26. yılında mezarı başında anıldı

Erdal Yıldırım, A Takımı tarafından katledilişinin 26. yılında mezarı başında anıldı

Ankara Keçiören’de rant temelli kentsel dönüşüme karşı mücadele verirken bugün de Belediye Başkanı olan Turgut Altınok’un güdümündeki “A Takımı” adlı çete tarafından katledilen Erdal Yıldırım, dün (30 Ağustos) katledilişinin 26. yılında mezarı başında anıldı. Yıldırım’ın ailesinin çağrısıyla yapılan anmaya, ailesi, Yıldırım’ın da üyesi olduğu Keçiören Halkevi üyeleri ve yöneticileri, Ovacık Derneği üyeleri ve 19 Mayıs Muhtarı Ali Gölpunar katıldı.

Karşıyaka Mezarlığı 5 No’lu kapıda buluşulmasının ardından mezar başına kadar bir yürüyüş yapıldı. “Erdal Yıldırım ölümsüzdür” sloganının atıldığı yürüyüşün ardından Yıldırım’ın mezarı başına karanfiller bırakıldı. Ardından anma sona erdi.

Erdal Yıldırım kimdir?

Erdal Yıldırım, halkın hakları mücadelesine Keçiören’deki barınma hakkı mücadelesinde dahil olmuştu. Keçiören Halkevi üyesi olan Yıldırım, kendi yaşadığı Ovacık Mahallesi’nde rant temelli kentsel dönüşüme karşı mücadeleye dahil olmuş, bölge halkının kendi evini yapmasına yardım etmişti.

Keçiören’deki Ovacık Mahallesi’nin yeni kurulduğu dönemlerde, arsa alan insanlar “Kendi evini kendin yap” projesi çerçevesinde evlerini yapıyorlardı. Önceki Belediye yönetimi tarafından geliştirilen “Kendin yap 1. Etap projesi”, tapusu, yapı ruhsatı ve bir kısmının iskan ruhsatı tamamen yasalara uygundu. Ancak o dönemde MHP’den Keçiören Belediye Başkanı seçilen Turgut Altınok, projeyi durdurmaya çalıştı. “Turgut Altınok’un adamları” olduğu söylenen ve “A Takımı” olarak da bilinen birtakım kişiler, belediyenin resmi araçlarıyla gelip semtte terör estiriyordu. 30 Ağustos 1995’de yine bir belediye aracı ile bir grup, saat 23:30da Ovacık’a gelerek Erdal Yıldırım’ı öldürdüler. Erdal’ın öldürülmesinin ardından 9 kişi gözaltına alındı. Yargılama sonucu Hakkı Şener ve Abdülkadir Yaşartürk  önce 24 yıl hapse mahkum oldu. Ancak bu cezalar 15 yıla indirildi. Erdal’ın öldürülmesinden sonra bölgeye yönelik baskılar sona ermedi. Uzun bir süre mahalleye seyyar satıcı sokulmadı, inşaat malzemesi sokamadılar. Ancak, bütün baskılara rağmen semt halkı evlerini terk etmeyip sahip çıkınca ve kamuoyu desteğiyle Keçiören Belediyesi’nin baskısı sonraları hafifledi.

Yıldırım’ın katledilmesinin ardından 26 yıl geçti. Turgut Altınok, son yerel seçimde AKP’den seçilerek yeniden Keçiören Belediye Başkanı seçildi. Geçtiğimiz günlerde pazar esnafına yapılan saldırıyla A Takımı da yeniden gündeme geldi.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur