Eda Nur Kaplan’a cinsel saldırı soruşturmasında Yusuf Güzelyurt ve Mehmet Ardıçoğlu tutuklandı

Eda Nur Kaplan'ın intiharından 1 hafta önce kendisine cinsel saldırıda bulunduklarını söyleyerek şikayette bulunduğu Yusuf Güzelyurt ile Mehmet Ardıçoğlu nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi tarafından "nitelikli cinsel saldırı" suçundan tutuklandı

Eda Nur Kaplan’a cinsel saldırı soruşturmasında Yusuf Güzelyurt ve Mehmet Ardıçoğlu tutuklandı

Eda Nur Kaplan, 7 Ağustos gecesi sabaha karşı ablası Güler Kaplan’ın erkek arkadaşının Çankaya Alacaatlı Mahallesi’nde 15’inci kattaki evinin balkonundan atlayarak yaşamına son verdi.

Eda Nur Kaplan’ın ölümüyle ilgili soruşturma başlatılırken, intiharından 1 hafta önce 31 Temmuz’da da polise başvurarak, Mehmet Ardıçoğlu ve Yusuf Yusuf Güzelyurt’un kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu söyleyerek şikayette bulunduğu ortaya çıkmıştı. Eda Nur Kaplan’ı, götürdükleri otelde Yusuf Güzelyurt ile Mehmet Ardıçoğlu’nun tecavüzüne uğradığını belirterek karakolda şikayetçi olmuştu.

Şikayet üzerine Mehmet Ardıçoğlu’nun gözaltına alındığı ancak Eda Nur Kaplan’da darp ve zorlama olmadığı yönündeki doktor raporu üzerine delil yetersizliğinden serbest bırakılmıştı. Soruşturmanın devam ettiği, diğer şüpheli Yusuf Güzelyurt’un ise arandığı belirtilmişti. Kadın örgütleri sosyal medya üzerinden Eda Nur’un intiharında polisin etkin bir soruşturma yürütmediğini, ölümünün “İntihar değil cinayet” olduğunu söyleyerek tepki gösterince Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklama yapmıştı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, soruşturmanın takipçisi olacaklarını söylemişti.

Eda Nur’un şikayeti üzerine başlatılan cinsel saldırı soruşturmasında aranan Yusuf Güzelyurt da dün (10 Ağustos) polis tarafından gözaltına alındı. Güzelyurt, çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesi tarafından konutu terk etmeme şartıyla adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. Karara Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti.

Yeni gelişme: Tutuklandılar

Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın karara itiraz etmesi üzerine Yusuf Güzelyurt hakkında tutuklanmasına yönelik yakalama karara çıkarıldı. Ayrıca 31 Temmuz’da Eda Nur’un şikayeti üzerine gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Mehmet Ardıçoğlu’nun da yeniden gözaltına alınmasına karar verildi. Polis, Yusuf Güzelyurt ile birlikte Mehmet Ardıçoğlu’nu bu sabah tekrar gözaltına aldı. Öte yandan soruşturma kapsamında Aşkın K. adlı bir kişinin de gözaltına alındığı öğrenildi.

Yusuf Güzelyurt, Mehmet Ardıçoğlu ve Aşkın K. emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Mehmet Ardıçoğlu ve Aşkın K. savcılıkta ifade verdikten sonra Yusuf Güzelyurt ile birlikte mahkemeye sevk edildi. Eda Nur Kaplan’ın intiharından 1 hafta önce kendisine cinsel saldırıda bulunduklarını söyleyerek şikayette bulunduğu Yusuf Güzelyurt ile Mehmet Ardıçoğlu nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi tarafından “nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutuklandı. Aşkın K. ise yurt dışına çıkış yasağı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İlgili haberler:

Sendika.Org, DHA

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur