Batıkentliler ırkçı saldırılara karşı sokakta: “Irkçılığa ve faşizme geçit vermeyeceğiz”

Ankara’da Batıkent Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla toplanan Batıkentliler, Konya’da yapılan ırkçı saldırıya karşı basın açıklaması yaptı. Polisin eylemi yaptırmama gayretine rağmen eylem, Batıkent Metro İstasyonu önünde yapıldı

Batıkentliler ırkçı saldırılara karşı sokakta: “Irkçılığa ve faşizme geçit vermeyeceğiz”

Konya’daki ırkçı saldırıyla gerçekleştirilen katliama karşı Ankara’da Batıkentliler de sokağa çıktı. Batıkent Dayanışma Platformu çağrısıyla Gimsa önünde toplanan Batıkentlilere polis, Gimsa önünde eylem yaptırmayacağını söyledi.

Polisin Gimsa önünü tamamen kapatması sonrasında Batıkentliler eylemlerini yolun karşısına geçerek Batıkent Metro İstasyonu girişinde yaptılar.

Konya’da yapılan saldırı nezdinde bütün ırkçı saldırının karşısında duracaklarını ifade eden Batıkentliler, “Irkçılığa ve faşizme geçir vermeyeceğiz” yazılı pankartın arkasında basında açıklaması yaptılar.

“Öldürenler kadar emniyet ve yargı mensupları da sorumludur”

Sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı açıklamada iktidar kanadının yaşanan katliamın “arazi kavgası” olduğu şeklinde lanse etmesinin failleri aklama çabası olduğu ifade edildi. Devletin her fırsatta ırkçılığı pompladığının vurgulandığı açıklamada orman yangınlarında dahi Kürt halkını hedef gösteren açıklamaların bu katliamların zemininin oluşturulduğu belirtildi. Açıklamada öne çıkan kısımlar şöyle:

Son günlerde her birimizin yüreğini dağlayan orman yangınlarının nedenini bile kendi doğa düşmanı politikalarında aramak yerine, iktidarlarının sürekliliğini sağlamak için ırkçılık pompalayan, “Kürtler orman yakıyor” diyerek Kürt halkını hedef gösterenler, on yıllardır Kürt halkına yönelik sayısız katliamlar yapanlar bizi bu katliamın basit bir adli vaka olduğuna inandırmaya çalışıyor.

Bizler çok iyi biliyoruz ki, “Biz ülkücüyüz, Kürtleri burada yaşatmayacağız” diyenler kadar, “tutuklama talebiyle istenen maksat hasıl oldu” diyen mahkeme, “ben bu aileye kefilim” diyen Emniyet müdür, “sıradan bir olay” diyen Konya Valisi, “arazi kavgası” diyen bakan, günlerdir televizyonlarda, gazetelerde halkları hedef haline getiren medya bu katliamın ortağıdır.

Açıklamanın ardınan eylem sona erdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur