Altun’a göre yardım hesabı “cömertliğimiz”, yardım çağrısı “milli birlikteliğimize kast”

Orman yangınlarının ardından daha önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ortaya çıkan hasarın telafisi için yardım hesabı açıldığını duyurmasına rağmen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medyadaki #HelpTurkey etiketiyle yapılan yardım çağrılarını "milli birlikteliğimize kast eden" girişim olarak değerlendirdi

Altun’a göre yardım hesabı “cömertliğimiz”, yardım çağrısı “milli birlikteliğimize kast”

Son günlerde ülkenin dört bir yanında çıkan orman yangınlarının uzun süre kontrol altına alınamamasının ardından sosyal medyada #HelpTutkey etiketiyle yardım çağrıları yapıldı. 60’tan fazla noktada devam eden yangınların durdurulması için uçak taleplerinin yazıldığı görsellerle milyonlarca tweet atıldı.

Daha önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yardım için hesap açılacağını belirterek “Milletimiz cömerttir. Elinden gelen desteği her zaman yapar” demesine rağmen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medyadaki yardım çağrısı için “Devlet-millet birlikteliğimizi zayıflatmak amacıyla başlatılmıştır” dedi.

Uzun süre boyunca yangınların kontrol altına alınamamasına ve yaratılan pek çok zarara rağmen Altun “Türkiyemiz güçlüdür. Devletimiz dimdik ayaktadır” diyerek resmi mercilerin açıklamalarına itimat etmeye davet etti. Altun’un ifadeleri şöyle:

Ülkemizi etkisi altına alan orman yangınlarıyla devletimizin tüm imkanları seferber edilerek mücadelemiz devam etmektedir.
35 ilimizde 129 yangının 122’si kontrol altına alınmıştır.
Türkiyemiz güçlüdür!

İyi niyetli her yardım ve katkı milli birlikteliğimizin gereğidir. Ancak bu akşam itibariyle yurtdışından ve tek merkezden organize edilen sözde yardım kampanyası ideolojik saiklerle, devletimizi aciz göstermek, devlet-millet birlikteliğimizi zayıflatmak amacıyla başlatılmıştır.

Türkiyemiz güçlüdür.
Devletimiz dimdik ayaktadır.
Cumhurbaşkanımızın dediği gibi yitirdiğimiz canlar dışında bütün kayıplarımızı telafi edecek, içimizi yakan bu ateşi söndüreceğiz.

Şu anda sosyal iletişim platformlarında, anlık mesajlaşma gruplarında, forumlarda yayılan bilgilerin büyük çoğunluğu yalan haberdir. Bugün böyle bir doğal afet durumunda dahi bu türden yalanları yayanların tuzağına düşmeyelim. Lütfen resmi mercilerin açıklamalarına itimat edelim.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur