Almanya’da yine binler yürüdü: “Artık zenginleri sırtımızda taşımak istemiyor, kapitalizmsiz bir gelecekte yaşamak istiyoruz”

Almanya’daki Afganların ülkelerine gönderilmelerine son verilmemesi ve sonu gelmeyen doğa felaketlerine karşı parlamenterlerin tek bir önlem açıklaması dahi yapmamalarına karşı protestolar bu hafta sonu da devam etti

Almanya’da yine binler yürüdü: “Artık zenginleri sırtımızda taşımak istemiyor, kapitalizmsiz bir gelecekte yaşamak istiyoruz”

Almanya’daki Afganların ülkelerine gönderilmelerine son verilmemesi ve sonu gelmeyen doğa felaketlerine karşı parlamenterlerin tek bir önlem açıklaması dahi yapmamalarına karşı protestolar bu hafta sonu da devam etti.

Pazar gününe dek yaklaşık 30 şehirde gerçekleştirilen eylemler gelecek hafta da devam edecek.

Brandenburger Kapıları ve otobanlar işgal edildi

Cumartesi günü çeşitli şehirlerde gerçekleşen protestolar, pazar günü başta Berlin ve Hamburg şehirlerinde çığ gibi büyüdü.

Berlin’deki Brandenburger Kapıları ve otobanlar işgal edilirken, polisin müdahale ettiği yerlerde, protestocular yerlere yatıp hareketsiz bir şekilde kenetlenip beklediler. Bazı protestocular, ancak üçer polis tarafından kucaklanarak gözaltına alınabildi.

Bu eylemlerde, “iklim krizi” denilen şeyin, artık günlük bir vaka hâline geldiği ve kanıksatılmasının denendiği belirtilerek, “Artık zenginleri sırtımızda taşımak istemiyoruz. Biz sizi kamulaştırıyoruz ve kapitalizmsiz bir gelecekte yaşamak istiyoruz” pankartları taşındı.

“Biz Alman askerlerine yardım ettik, yaralandık ve buraya getirildik. Eşlerimiz ve çocuklarımız 6 yıldır orada ve şimdi bizi geri gönderme kararı aldılar”

Afganistan’da Alman Silahlı Kuvvetleri’ne yardım ederken yaralanan ve buraya tedavi edilmek üzere getirilen Afgan gençler var. Bu gençler, 2015 yılında gruplar halinde Almanya’ya getiriliyorlar. O zamanlardan bu yana, sadece 3’er aylık oturum uzatmaları yapılıyor. Buraya getirilirlerken kendilerine, “Eşiniz ve çocuklarınızı da hemen getireceğiz” deniliyor. Verilen bu söz 6 yıldır yerine getirilmediği gibi, bu gençlerden bir gruba ülkelerine geri gönderilecekleri bildirimi yapıldı bile. Bu grup açlık grevine başlayarak, sabahtan akşama dek Berlin Dışişleri Bakanlığı önünde nöbet tutuyor.

22 Ağustos günü, hava çok yağmurlu olmasına rağmen üç bini aşkın insan Berlin Dışişleri Bakanlığı önünde bir protesto gerçekleştirdi.

Bu protestoda, televizyon programlarında ve Bakanlığın Twitter hesaplarında yayımlanan, “ABD ile hangi uçağı güvenlikli bir biçimde kaldıracağımızı kararlaştırmaya çalışıyoruz, bir uçak gönderdik. Bu uçak tek bir koltuğu dahi boş kalmadan dönecek” yönlü açıklamalar şiddetle kınandı.

Yıllardır Almanya’da yaşamakta olan Afganların neredeyse on bin tanesine sınır dışı etme kararlarının teslim edildiği, bu insanların o ülkeye-ölüme gönderilmelerine izin verilmeyeceği açıklamaları yinelendi.

Hamburg’da da yoğun katılımlı protestolar gerçekleştirilerek, aynı talepler ve uyarılar haykırıldı.

Sendika.Org/Almanya (Ganime Gülmez)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur