Almanya’da binler kapitalizme karşı yaşam için yürüdü: Zaman kalmadı, önümüzdeki 10 yıl acil önlem yılları ilan edilmeli

Kısa süre önce büyük sel felaketleriyle sarsılan Almanya'nın Frankfurt şehrinde 15 bin kişinin katıldığı İklim Grevi eylemlerinde önümüzdeki 10 yıl için acil planlar yapılması gerektiği belirtildi. Kapitalizme karşı yaşamı savunma çağrısı yapan eylemciler, iklim kriziyle mücadelenin siyasetin acil gündemleri arasına girmesi gerektiğini vurguluyor

Almanya’da binler kapitalizme karşı yaşam için yürüdü: Zaman kalmadı, önümüzdeki 10 yıl acil önlem yılları ilan edilmeli

13 Ağustos Cuma günü Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen “İklim Grevi”ne, yetmişi aşkın şehirden gelen yaklaşık 15 bin kişi katılım sağladı.

Greve, ağırlıklı olarak sendikaların gençlik kolları katıldı.

Bu greve, dünyanın çeşitli ülkelerinden dayanışma mesajları da yağdı.

Fridays For Future’un (gelecek için cumalar) merkezi olarak düzenlediği bu grev, tüm dünyaya seslenen bir uyarı eylemi olarak örgütlendi.

Dünyanın neredeyse her toprak parçasında aralıksız olarak çıkan yangınları, selleri ve ardından gelebilecek çok şiddetli depremlerin yıkımını önlemek hâlâ mümkün.

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre, en tehlikeli iklim kırılmalarını dahi önleme şansımız var. Ancak bu konudaki zaman penceresi küçüldükçe küçülüyor.

Fiziksel olarak bu felaketleri önlemenin önündeki tek engel siyasi irade yoksunluğu.

“Önümüzdeki 10 yıl acil önlem yılları olmak zorunda!”

Frankfurt’ta gerçekleştirilen bu grevde, yaşanan tüm bu felaketlerin aslında tam bir politik felaket olduğu belirtildi. Savaşlar yetmiyormuş gibi bir de doğal afetlerin dünyayı tam bir can pazarına çevirdiği ve bu konuda hiçbir partinin küresel ısınmanın 1,5°C sınırına gelmemesi için somut bir program hazırlamaması şiddetli bir şekilde kınandı.

Bilimsel araştırmalara göre, önümüzdeki 10 yılın acil önlem yılları olarak ele alınması zorunlu.

Eylemciler tüm partilerin, önümüzdeki 10 yıl için somut programlar hazırlamasını talep etti.

Neredeyse dünyanın her ülkesinde “seçim” baş gündem maddesiyken, tüm partilerin seçim programlarını yeniden şekillendirmesinin artık bir tercih değil, zorunluluk olduğu vurgulandı.

Bu 10 yıllık planın yapılmaması, insanlığın binlerce yıllık geleceğini etkileyecek derecede büyük bir öneme sahip.

“Kapitalizme karşı yaşamı savunuyoruz”

Doğanın verdiği sinyalleri, binlerce insanın evsiz barksız, geleceksiz kalmasını, ölmesini okumamakta ısrar eden partiler ve politikacılara şu uyarılar yapıldı:

Siz kapitalizmi yaşatmak için bunlara göz yumabilirsiniz. Ancak siyasi irade, sizin değil bizim elimizde. Biz bunun farkındayız ve sizin yaşatmak istediğiniz kapitalizme karşı gerçek yaşamı savunuyoruz. Biz yoksak siz de yoksunuz! ⠀

“Sosyal ve ekolojik mücadeleyi kapitalizme karşı ortak bir mücadeleye dönüştürmeliyiz”

Dünyanın dört bir yanında, sosyal ve ekolojik mücadeleler ekseninde hareket eden binlerce örgüt var. Almanya’da da istikrarlı bir şekilde bu yönde faaliyetler yürüten yüzlerce örgüt bulunuyor.

Frankfurt Tren İstasyonu’ndan banka merkezlerine yürünerek gerçekleştirilen bu grevde, banka merkezlerine gelindiğinde tüm organizasyonlara şu çağrı yapıldı:

Artık zamanımız kalmadı!

Doğa ve can çekişen insan çığlıkları, bizlerin sosyal ve ekolojik mücadeleyi kapitalizme karşı ortak bir mücadeleye evirmemizi öngörüyor. Fosil kapitalizminin yıkıcılığının normalleştirildiğinin altını çizmek için, bu yıkıcılığa yani kapitalist sistemin kendisine karşı bir arada olduğumuzu göstermekte gecikmemeliyiz. Tüm insanlığın geleceğini kurtarmak için, artık gerçekten de çok az zamanımız kaldı.

İrademizi birleştirelim!

Ve bu politik felaketlerdeki basiretsizliği kendi basiretli adımlarımıza çevirelim!

Sendika.Org/Almanya (Ganime Gülmez)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur