Afganistan’da Taliban’ın Kabil’e ilerleyişi durdurulamıyor: Gazne, Herat ve Kandahar Taliban kontrolünde

Taliban'ın Afganistan'daki ilerleyişi durdurlamıyor. Başkent Kabil'e 150 km uzaklıktaki Gazne'yi kontrol altına alan Taliban, ülkenin en büyük üçüncü şehri olan Haret'i, ikinci büyük şehri olan ve ticaretin de kalbi olarak görülen Kandahar'ı kontrol altına aldı. Afgan hükümetinin Taliban'la uzlaşı teklif ettiği söylenirken ABD de diplomatik kadrolarına çekme kararına rağmen hakimiyetini kaybetmek istemiyor

Afganistan’da Taliban’ın Kabil’e ilerleyişi durdurulamıyor: Gazne, Herat ve Kandahar Taliban kontrolünde

Fotoğraf: AFP

Taliban’ın Afganistan’daki saldırıları devam ediyor. Taliban, üçüncü büyük kent olan Herat ve başkent Kabil’e 150 km uzaklıktaki Gazne’yi kontrolü altına almasının ardından Afganistan’ın ikinci büyük kenti Kandahar’ın kontrolünü de aldı.

14’ü eyalet başkenti olmak üzere 17 şehir Taliban kontrolünde

Reuters’ın haberine göre Güvenlik görevlileri, Taliban’ın güneydeki Leşkar Gah kasabasını da ele geçirdiğini söyledi. Yetkililer, Firuzkuh’un savaşmadan teslim edildiğini söyledi. 6 Ağustos’tan bugüne süren saldırılar sonrasında 34 eyalatin 14’ünün başkenti Taliban kontrolüne geçmiş oldu.

Bugün itibariyle Taliban, toplamda 17 şehri kontrolü altında tutuyor.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü, Afganistan’ın komşularına, Taliban’ın ilerlemesi ülkenin krizini artırdığı için sınırları açık tutmaya çağırıyor.

ABD, hakimiyetini kaybetmek istemiyor

ABD ise Taliban saldırıları sonrasında diplomatik kadrolarının çoğunluğunu çekmek zorunda kalsa da Afganistan üzerindeki hakimiyetini kaybetmek istemiyor.

El Ceziren’nin haberine göre ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ile yaptığı görüşmede ABD’nin, Taliban’ın şiddeti karşısında Afganistan’ın güvenliğine ve istikrarına yatırım yapmaya devam ettiği vurgulandı. Bakanlar, ABD’nin Afganistan Hükümeti ile güçlü bir diplomatik ve güvenlik ilişkisini sürdürmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Pentagon, Taliban’ın ilerlemelerine yanıt olarak, ABD büyükelçiliği personelinin tahliyesine yardımcı olmak için 48 saat içinde yaklaşık 3.000 fazladan asker göndereceğini söyledi.

Afganistan’dan uzlaşı teklifi

Afganistan yetkilisi El Cezire’ye yaptığı açıklamada Afgan hükümetinin ülkede artan şiddeti durdurması şartıyla Taliban’a iktidarda bir pay teklif ettiğini söyledi.

Taliban: “Saldırıları hükümet başlattı biz sadece cevap verdik”

ISNA (Iranian Students News Agency) haber ajansının bildirdiği ve Yakın Doğu Haber’de Türkçeleştirilen habere göre Taliban’ın Katar’daki müzakere heyeti üyelerinden Süheyl Şahin, India Today’e verdiği demecinde Taliban’ın son saldırılarının Afganistan hükümetinin 6 aylık saldırılarına cevap niteliğinde olduğunu savundu. Taliban Sözcüsü Muhammed Süheyl Şahin “Biz 20 yıl boyunca sürekli olarak Afganistan için barışçı bir çözüm yolu bulunmasını istedik. Afganistan’da sorunun askeri yollarla çözülemeyeceğini vurguladık. Şu an Katar’da müzakereler başlarken bununla eş zamanlı olarak Afganistan’da da çatışmalar başladı. Çünkü Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Kurban Bayramı’nda bize karşı 6 aylık bir askeri operasyon açıkladı” dedi.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur