Afgan kadınlarla dayanışmaya: Açıklamalar, sosyal medya kampanyası, il il eylem çağrıları…

Kadın örgütleri ve platformları da Afganistan'daki duruma ve Afgan kadınların çağrılarına kayıtsız kalmayarak açıklamalar yayımladı. Afgan kadınlarla dayanışma içinde olduğunu belirten kadın örgütleri sosyal medyada üç dilde mesajlar paylaşırken, İstanbul, Bursa, Samsun, Mersin, Adana ve İzmir'de eyleme çağırdı

Afgan kadınlarla dayanışmaya: Açıklamalar, sosyal medya kampanyası, il il eylem çağrıları…

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban güçleri tüm Afganistan halkının yaşam hakkını tehdit ederken kadın ve çocuklar bu durumdan en fazla etkilenen kesimlerin başında geliyor. Afgan kadınlar çektikleri videolar ve sosyal medya paylaşımlarıyla Taliban tarafından öldürüleceklerinden korktuklarını anlatarak yardım ve dayanışma çağrısı yapmaya devam ediyor.

Kadın örgütleri ve platformları da Afganistan’daki duruma ve Afgan kadınların çağrılarına kayıtsız kalmayarak açıklamalar yayımladı.

TJA: “Emperyal güçlerin büyük utancına karşı Afgan kadınların yanındayız”

Tevgera Jinên Azad (TJA), “Emperyal güçlerin büyük utancına karşı Afgan kadınların yanındayız” başlıklı bir açıklama yayımladı. Dünyanın birçok yerinde işgal ve sömürgeci politikalarını “Özgürleştireceğiz” adı altında dünyaya duyuran uluslararası güçlere dikkat çekilen açıklamada, TJA “Yüzyılların sömürgecilik zihniyeti ve son yüzyılın ulus-devlet işgalleri Ortadoğu halklarına kaos getirmeye devam ediyor. Ortadoğu’yu kendini yönetemeyen ve sorunlarını çözemeyen bir coğrafya olarak gösteren bu güçlerin coğrafyamızdaki tek emelinin, Batı’nın değişmeyen kadim sömürgecilik anlayışından ve halklara mühendislik yapmak isteyen bir zihniyetten beslendiğini biliyoruz. ABD’nin başını çektiği, bir savaş örgütü olarak NATO ve bileşeni olan ülkeler dünyayı yönetmenin silahtan ve güçten ibaret olduğunu düşünüyor ve insani olan her ne var ise yok etmekten bir adım dahi durmuyor” dedi.

Açıklamada “Hiç de tesadüfi olmayacak bir şekilde işgal edilen bir ülkeden yine en çok kadınların sesini, kadınların çığlıklarını duyuyoruz” denilerek, kadınların ve çocukların hayatının tehlikede olduğu vurgulandı. Afgan kadın hakları aktivisti Mahbouba Seraj’ın bir yayında söylediği “Tüm dünya, Afganistan’a dünyanın bu bölgesine son 20 yıldır yaptıklarınız için kendinizden utanın!” cümlesinin hatırlatıldığı açıklamanın sonunda şunlar söylendi:

Afganistan halklarının kendi geleceklerine kendi iradeleri ile karar vermeleri gerekir. Bu irade ise ancak kadınların içerisinde yer aldığı, söz söylediği, politika ürettiği bir zeminde gerçek bir demokrasi ve eşitlik düzlemine kavuşabilir. Afgan kadınlar, Ortadoğu coğrafyasındaki birçok kadın gibi yaşamı bin bir güçle, savaş ve şiddet ortamında örmeye çalışmış, bütün güçlüklere karşı kadın mücadelesinden ve emeğinden vazgeçmemişlerdir. Aynı coğrafyada aynı yaşamı deneyimleyen biz Kürt kadınlar Afganistanlı kadın arkadaşlarımıza sarılıyor, sonsuz dayanışma duygularımızı gönderiyoruz. Ortadoğu coğrafyasını erkek egemenliğinden beslenen bütün bu zihniyetlerden kurtaracak, kadın özgürlükçü bir yaşamı bütün coğrafyada kuracağız. Buna yetecek gücümüz ve inancımız var!

EŞİK: “Afgan kadınların yaşadıklarının aynasında ortak geleceğimize bakıyoruz”

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) tarafından yapılan açıklamada, “Afganistan’ın, başta kadınlar ve kız çocukları olmak üzere tüm Afgan halkının kâbusu olan Taliban yönetimine terk edilmesinin Taliban yöntemleri kadar acımasız bulunduğu” vurgulanarak 1990’lı yıllar hatırlatıldı.

Açıklamada, “1990’larda ABD’nin el altından desteklediği Taliban, şeriat ilan ederek kadınları ve kız çocuklarını burkaya hapsetti, kadınların ve kız çocuklarının eğitim alması ve siyasete katılması engellendi, kadınların sağlık hizmetine erişimini zorlaştırdı, kamusal alanda konuşmasını, gülmesini cezalandırdı… Afganistan oje sürdüğü için parmağı kesilen, recmedilen, şeriata uygun davranmadığı için idam edilen, okula gitmek istediği için kezzapla yakılan kadınların ve kız çocuklarının ülkesi haline getirildi” denildi.

Ülkede yaşananları oturup seyredenleri lanetleyen EŞİK şunları söyledi:

Taliban eskisi gibi olmadığını göstermeye, kadınlara burkalı ama yalnız sokağa çıkma izni vereceğini açıklayarak sempati toplamaya çalışıyor. Yeryüzünün hiçbir yerinde, hemcinslerimizin seslerini ya da diplomalarını saklamasına, artık fahiş fiyatla satılan burka satın alma telaşına düşmesine, işlerinden bir gecede atılmasına, okuldan, iş dünyasından, sokaktan ve siyasetten uzaklaştırılmasına, 15 yaşından büyük, bekar ya da dulsa bir erkeğe ‘verilmesine,’ evde oturup öldürülmeyi beklemesine neden olacak bir yönetime mahkum edilmelerini kabul etmiyoruz.

EŞİK açıklamasında acil çözüm önerilerini sıraladı. Türkiye hükümetine de çağrı yapılan açıklamada, “Taliban ‘tanınacak’, ‘inanç birliği içinde’ temasta bulunacak bir yönetim değil, kadın ve insan hakları düşmanı köktendinci bir suç örgütüdür! Bütüncül bir göçmen politikası oluşturarak, Taliban’ı değil, Taliban yönetimi altında ezilen Afgan sivillerini dikkate alan, onları ‘pazarlık nesnesi’ gibi görmeyen, en temel yaşam haklarını gözeten bir yaklaşımı görmek istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Tüm kadınlara ve muhalefete seslenilen açıklamada, şunlar belirtildi:

Afganistanlı kadınlarla beraber verilecek mücadelenin, İstanbul Sözleşmesi’ni yok sayanlara, etek boyuna laf edenlere, toplumsal cinsiyet eşitliğini reddeden kadın düşmanlarına karşı verilen mücadelenin bir parçası olduğunun farkındayız. Afgan kadınların yaşadıklarının aynasında ortak geleceğimize bakıyoruz. Tüm kadınları ve muhalefet güçlerini bir an önce mücadeleyi ortaklaştırmaya çağırıyoruz.

“Afgan kadınların yanındayız”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Taliban’ın baskıcı rejiminden sonra milyonlarca Afgan kadının yaşamı tehlike altında. Erkek rejimin baskı politikalarına karşı mücadele eden, direnen, sesini duyurmaya çalışan Afgan kadınların yanındayız” denildi.

Kırkyama Kadın Dayanışması sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Açıklamada, “Yıllardır emperyalizm ve kapitalizm kıskacında yaşamak zorunda kalan Afganistanlı kadınlar şimdi Siyasal İslamla, kadın düşmanı, yaşam alanlarının daraltan, eşitsizliği, baskıyı artıran bir toplum içinde ayakta kalmaya ve mücadeleye etmeye çalışıyorlar. Yanlarındayız” denildi.

Mor Dayanışma sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada “Afganistan’da Kabil’in ve birçok şehrin Taliban’ın eline geçmesinden sonra milyonlarca kadının ve çocuğun hayatı tehlikede. Emperyalist devletlerin Afganistan’da yıllardır yürüttüğü talancı politikaların yanı sıra, gerici ve ayrımcı Taliban militanlarına verdikleri destek kabul edilemez” dedi. Mor Dayanışma, açıklamanın devamında, “Taliban inancıyla ters bir yanımız yok” ve “Afganistan’ın istikrarı için elimizden geleni yapacağız” diyenlerin karşısında olduklarını söyleyerek “Halkını, toprağını, yaşamını savunan kadınların yanındayız” dedi.

“Gericiliğin karşısında bu cesur kadınların yanındayız

Halkevci Kadınlar, Twitter üzerinden yaptıkları paylaşımda “Afganistan’da kadınlar, çocuklar ve LGBTİ+lar için güvenli bir alan yok! Taliban’ın kente girdiği an yaptıklarından bir fotoğraf. Kadınların bedenini, emeğini ve yaşamını yok sayan gericiliğin karşısında Afganistanlı kadınların yanındayız” dedi.

Kadın Savunması, Afgan kadınların çağrılarına yer verdiği sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda “Afganistan’ı kana bulayan, dinci gericilik bayrağını çeken emperyalizmdir. Taliban’a silah, para ve eğitim veren tüm ülkeler bu suçun ortağı, Taliban zulmünün sorumlusudur!” ve “Özgürlüğün ve eşitliğin simgesi olan kadınlar Afganistan’da tehdit altında” dedi.

Kabil’de eylem yapan kadınları gösteren bir videoyla yapılan paylaşımda da “Bu cesur kadınlar, Taliban’ı protesto etmek için Kabil’de sokaklara döküldü. Haklarını; çalışma hakkını, eğitim hakkını ve siyasete katılım hakkını istiyorlar. Güvenli bir toplumda yaşama haklarını istiyorlar” denildi.

 

İlerici Kadınlar Meclisi’nde yapılan (İKM) açıklamadada, “Başta Amerika olmak üzere emperyalist devletlerin yine bir ‘demokrasi getireceğiz’ söylemiyle işgal ettikleri ülkede bugün gelinen noktada yaşanılanlar endişe vericidir ve yine her zaman olduğu gibi kadınların ve çocukların can güvenliği bulunmamaktadır. Savaşların sonuçlarının bedellerini tecavüz, kaçırılma, zorla evlendirilme, öldürülme gibi şiddetin birçok türüne maruz kalarak yine kadınlar ve çocuklar ödemektedir. Şu anda olanları tüm dünyanın izlemekle yetindiği Afganistan’da kadınların intihar ettikleri gelen bilgiler arasındadır” denildi. Mevlüt Çavuşoğlu’nun ve Tayyip Erdoğan’ın yaptıkları açıklamalara da değinen İKM, “Bir şeriatçı terör örgütü meşrulaştırılamaz! Kadınların ikincilleştirmesini, hayattan koparılmasını normal kabul edenlere inat buradayız, ayaktayız” dedi.

İl il eylem çağrıları

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu’nun çağrısıyla sosyal medyada #AfganKadınlarlaDayanışmaya #SolidarityWithAfghanWomen #همبستگی_با_زنان_افغان etiketleriyle Afgan kadınlarla dayanışma mesajları paylaşıldı.

Ayrıca Türkiye’nin birçok ilinde kadınlar, Afgan kadınlarla dayanışma için eylem çağrıları yapıldı.

Sosyal medyada 3 dilde mesajlar

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur