“A Takımı” pazar esnafına saldırıyor, tepki gösterenin evini polis basıyor: “Devlet kendi esnafını çeteye dövdürür mü ya!”

Ankara Keçiören’de Turgut Altınok'la ilişkili "A Takımı" adlı çetenin pazar esnafına saldırısına tepki gösteren 11 kişi, polise mukavemet suçlamasıyla evlerinden gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ertesi sabah serbest bırakıldı. Operasyonun ardından Keçiören Ufuktepe’ye gittik. Detayları esnaftan dinledik

“A Takımı” pazar esnafına saldırıyor, tepki gösterenin evini polis basıyor: “Devlet kendi esnafını çeteye dövdürür mü ya!”

Ankara Keçiören’de Belediye Başkanı Turgut Altınok’la ilişkili olduğu bilinen ve “A Takımı” diye anılan çete, 23 Ağustos günü Etlik Semt Pazarı’nda tezgahtaki ürünlerin ezik olduğu bahanesiyle esnafa saldırmıştı. Saldırı sonrası saldırganlara dokunulmazken saldırıya uğrayan dört kişi gözaltına alınmıştı.

A TAKIMI, KEÇİÖREN’DE POLİS GÖZETİMİNDE PAZAR ESNAFINI DARP ETTİ: “APAÇIK KÜRT DÜŞMANLIĞI BU”

“Bıktık artık!”

Belediye Başkanı Altınok’un emriyle gerçekleştirilen saldırıya tepki gösterenler de şiddetten nasibini almıştı. Saldırıdan iki gün sonra, 25 Ağustos akşamı ise saldırıya tepki gösteren esnaftan 11 kişi evlerinden gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi olarak da “polise mukavemet” suçlaması gösterilmişti. Gözaltına alınan 11 kişi 26 Ağustos sabah saatlerinde serbest bırakıldı.

Bu operasyonun ardından bir kez daha Keçiören’e gittik. İletişime geçtiğimiz pazar esnafıyla Ufuktepe pazarını gezdik. Yapılan saldırıya ilişkin Sendika.Org’un sorularını yanıtlayan hemen herkesten benzer tepkileri aldık: “Bıktık artık!”

Esnaf yaşanan saldırının ilk olmadığını, A Takımı ile sürekli bu tarz kavgaların yaşandığını ifade ediyor, pazarların yanı sıra mahallelerdeki parklarda vakit geçiren gençlerin de bu çeteden şikayetçi olduğunu anlatıyor.

“Kendimize vurdurmayız ama…”

Başka bir pazar esnafı, A Takımı’nın şiddetine karşı kendilerini savunabilecek durumda olduklarını şu sözlerle ifade ediyor:

Biz yıllardır burada aynı kişilerle birlikte çalışıyoruz. Zaten ya akrabayız ya da birbirimizin bütün akrabalarına kadar tanırız. Birimize bir şey olsa pazarda hemen yetişiriz. Ama polis oluyor, pazarın dışına çıkarıyorlar. Ve en önemlisi de hepimiz pazardan sağlıyoruz geçimimizi. Ruhsatımızı iptal etseler ne yaparız?

A Takımı çetesinin şiddetinin pazar ruhsatını iptal etme tehdidi ve polis korumasıyla garanti altına alındığını ifade eden pazar esnafı, artık sabırlarının kalmadığını söylüyor. “Devlet kendi esnafını çeteye dövdürür mü ya” diyerek yaşanan duruma isyan eden pazar esnafı, hiçbir belediyede böyle bir çeteleşmenin olmadığını, Keçiören’in bu konuda tek olduğunu belirtiyor.

Keçiören’deki pazar esnafı çoğunlukla Kürt ve AKP destekçisi. Bu kadar pervasız saldırıya uğramalarının Kürt olmalarıyla ilgisi olduğunu söylüyor ama AKP’yi destekledikleri halde bu duruma düştükleri için de sitem ediyorlar.

“Kendine solcu bir avukat bul”

Sendika.Org’a konuşan esnaftan biri, saldırının yaşandığı gün gözaltına alındığını söyleyerek gözaltı sürecini aktardı. Esnafın ifadeleri şöyle:

Tezgahı topladıktan sonra eve geçtim. Evde sigara olmadığını fark edince aynı sokaktaki tekel bayiye gittim. Oradan çıkıp eve yöneldiğim esnada iki polis iki koluma girdi. Birisi çelme takıp sırtımdan bastırdı. Ters kelepçe takıp götürdüler. Ne olduğunu bile anlamadım. Karakolda ifademi alan polise “Arkadaşımızı dövüyorlardı. Sesimizi çıkarmasa mıydık?” diye de sordum. O polis sert yapmadı bana. Sakinleştirdi biraz. İfademi aldıktan sonra da “Git kendine solcu bir avukat bul. Bu işlere en iyi onlar bakıyor” dedi.

Esnafla konuştuğumuz esnada birisine telefon geldi. O da kendi evine de polisin gittiğini ve karakoldan çağırıldığını öğrendi. Biz diğer esnafla konuşmaya devam ederken o apar topar hazırlanıp karakola gidiyordu.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur