492. F Oturması: “Ağır hasta mahpus Hasan Kaymaz serbest bırakılsın”

492. F Oturması, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde yapıldı. Açıklamada, ağır hasta mahpus Hasan Kaymaz'ın serbest bırakılması için çağrı yapıldı

492. F Oturması: “Ağır hasta mahpus Hasan Kaymaz serbest bırakılsın”

492. F Oturması, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde yapıldı. Açıklamada, ağır hasta mahpus Hasan Kaymaz’ın serbest bırakılması için çağrı yapıldı.

Açıklamayı İnsan Hakları Derneği Hapishane Komisyonundan Mehmet Acettin okudu. Acettin, “Hapishanelerdeki sorunlara çözüm üretilmemekte, çözümsüzlük ve artan hak gaspları mahpusların yaşamını giderek çekilmez hale getirmektedir. Hasta mahpuslar bakımından bu durum; tedavi hakkına erişimde yaşanan engellerle birleşerek, mahpusların yaşam haklarını tehdit eder boyuta varmış bulunmaktadır. COVID-19 tehdidinin yeniden yükselmesi, mahpusların revire ve hastaneye sevk süreçlerinin uzatılması; 14 günlük karantina uygulaması, sevklerin ambulansla yapılmaması, kelepçeli muayene dayatılması, tedavi hakkına erişime engel oluşturmakta, hastalıkların ağırlaşmasına, tedavi edilebilir hastalıkların ölümcül hale gelmesine neden olmaktadır” diye konuştu.

Acettin, ağır hasta mahpus Hasan Kaymaz’ın durumunu şöyle anlattı:

Elazığ T Tipi Hapishanesinde tutulan 58 yaşındaki Hasan Kaymaz, 1986 yılından beri Epilepsi ve 2007 yılından bu yana kanser ve kalp hastasıdır. 8 ay önce COVID-19’a yakalan Kaymaz’a , Epilepsi ve kanser hastalığı nedeni ile yüzde 95 engelli raporu verilmiştir.

Yargılaması devam ederken serbest bırakılmasının ardından siyasi sığınma talebinde bulunduğu İsviçre tarafından 2013 yılında Türkiye’ye iade edilmiş, Türkiye’ye gelir gelmez tutuklanmış ve 55 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.

Halen Elazığ T Tipi Hapishanesinde tutulan Hasan Kaymaz; kanser hastalığının hızla yayılması nedeniyle Kalp çevresinde bulunan damarlardaki tümörlerin alınması da dahil bu güne kadar yedi kez ameliyat edilmiştir. Kanserin yayılması devam etmekte olup , yine kanser nedeniyle kronik böbrek yetmezliğine yakalanmıştır.

Derneğimize email yoluyla yaptığı 19.08.2021 tarihli başvurusunda kızı: ‘Babam kanser hastası, 55 yıl ceza verdiler. Olay yaşandığında babam haklı olmasına rağmen kriminolojideki belgeler de haklı olduğunu göstermesine rağmen 55 yıl ceza verdiler. Tamamen kimliğine verildiğini düşünüyorum. Babam kanser hastası. Hastalığı vücuduna giderek yayılıyor ve beyine kadar ulaşmış durumda. Ayrıca kalp kapakçığında açıklık var ve nefes almakta da güçlük çekiyor. Cezaevinde ameliyat edilmesi gerektiğini söylediler ancak cezaevi şartları bu duruma uygun değil. O koşullarda sağlığına bakması da mümkün değil. Bulunduğu ortam, şartlar elverişli değil. Bundan yaklaşık 8 ay önce COVID-19 virüsüne de yakalandı. Ve hastalığı iyice nüksetti. Hastalığı mide ile böbrek arasında ve üreme devam ediyor. Ayrıca testislerine de sıçramış durumda’ demiştir.

Son olarak 24.08.2021 tarihinde yaptığımız telefon görüşmesinde ise; Babasının yeniden ameliyat olması gerektiğini, ancak Elazığ Devlet Hastanesindeki koşulların yetersizliği ve sonrasında hapishane koşullarında yeterli bakımı sağlanamayacağı için ameliyat olmak istemediğini aktarmıştır.

“Ağır hasta mahpus Hasan Kaymaz serbest bırakılsın”

Acettin açıklamanın devamında ağır hasta mahpus Hasan Kaymaz’ın serbest bırakılması yönünde çağrı yaptı:

Hastalıkları nedeniyle hapishanede kalamayacak durumda olan Kaymaz için yapılan infaz ertelemesi talepleri halen kabul edilmemiştir. Hasan Kaymaz yeterli tedavi ve bakıma erişemediği her gün ölüme daha da yaklaşmaktadır. Yaşam hakkının korunması için derhal serbest bırakılması gerekmektedir.

İnsan hakları savunucuları olarak; ağır hasta Hasan Kaymaz şahsında tüm hasta mahpusların tedaviye ve sağlığa erişimlerinin önündeki engellerin kaldırılması ve serbest bırakılmalarının sağlanması için kamuoyunu duyarlılığa ve yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur