491. F Oturması: Ağır hasta mahpus Mehmet Ali Çelebi serbest bırakılsın

491. F Oturması, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde yapıldı. Açıklamada, ağır hasta mahpus Mehmet Ali Çelebi serbest bırakılması için çağrı yapıldı

491. F Oturması: Ağır hasta mahpus Mehmet Ali Çelebi serbest bırakılsın

491. F Oturması, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde yapıldı. Açıklamada, ağır hasta mahpus Mehmet Ali Çelebi serbest bırakılması için çağrı yapıldı.

Açıklamayı İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulundan Ferit Barut okudu. Barut “İnsan Hakları Derneği olarak tespit edebildiğimiz kadarıyla, hapishanelerde 604’ü ağır olmak üzere 1605 hasta mahpus
bulunmaktadır. Bu hastaların içerisindeki kronik ve çoklu rahatsızlıkları olanlar, akciğer hastaları, kalp hastaları, kanser hastaları, yaşlı ve yaşamını tek başına devam ettiremeyecek durumda olanlar ısrarla hapishanelerde tutulmaya devam edilmektedirler.” dedi.

Barut, ağır hasta mahpus Mehmet Ali Çelebi’nin durumunu şöyle aktardı:

70 yaşındaki Mehmet Ali Çelebi; Bolu F Tipi Kapalı Hapishanesinde tutulmakta iken, tedavi amacıyla geçici olarak Sincan 3 Nolu L Tipi Kapalı Hapishanesi’ne gönderilmiştir. Kronik böbrek yetmezliği, kan kanseri, yüksek tansiyon hastası olan, mide kanaması ve felç geçiren, işitme ve görme kaybı, denge sorunları, hafıza kaybı yaşayan, haftada 3 defa diyalize giren ve kan kanseri nedeni ile kemoterapi tedavisi gören Çelebi tek başına yaşamını sürdüremeyecek durumda olmasına rağmen infaz ertelemesi taleplerine halen olumlu yanıt verilmemiştir. Hapishanede tutulduğu her gün Çelebi’yi ölüme yaklaştırmaktadır. Çelebi; 18 Mayıs tarihinde Bolu F Tipi Kapalı Hapishanesinden gönderdiği sağlık raporları ekli mektubunda; Mart ayının ilk haftasında mide ağrılarım dolayısıyla cezaevi idaresine dilekçe yazarak doktora çıkmak istedim.

Ancak uzun süre bu talebim yerine getirilmedi. Mart ayının ilerleyen günlerinden birinde akşam ağzımdan kan gelmeye başladı ve ardından kusmalar başladı. Kusarken de kan gelmeye devam etti. İdareye haber verdim, memurlar acil servisi çağırdı. iğne yapıp odama geri gönderdiler. Bir iki gün sonra yine aynı rahatsızlığı yaşadım ve yine acil servis çağırıldı ve aynı tedavi uygulandı. Üçüncü seferinde ağrıların daha da artmıştı, çağrılan acil servis doktoru ‘yaşlı olduğumu, başka hastalıklarımın da bulunduğunu, hastaneye götürülmem gerektiğini belirterek sevk kağıdı yazdı ve sevk kağıdı kurum doktoruna gönderildi.

Sevkim yapılmadan önce ağzından yine kan gelince, yine acil servis çağırıldı ve acil servis beni hastaneye götürdü. Hastanede yapılan tetkiklerde mide kanaması geçirdiğim söylendi. Ayrıca böbreklerimin iflas etmiş olmasından ötürü de haftada 3 gün diyalize girmekteyim. Denge problemi yaşadığım için tek başıma bir yerlere gidip gelmekte zorlanmaktayım. Kendimi sürekli yorgun hissediyorum. Hastalıklarından kaynaklı olarak zamanımın çoğunu yatağımda geçirmek zorunda kalıyorum. Önceden yakını görme sorunu yaşıyordum, şimdi hem uzağı hem yakını görmekte zorlanıyorum, sesleri duymakta zorlanıyorum, algılamada, düşünmede, hatırlamada güçlükler yaşıyorum.İhtiyaçlarını karşılamakta zorlandığım için bir arkadaşı refakat için benim yanıma koydular.

Çelebi, durumu daha da ağırlaştığı için Temmuz başında Sincan 3 Nolu L Tipi Kapalı Hapishanesine sevk edilmiştir. 9 Temmuz 2021 tarihinde avukat ile yaptığı görüşmede; Mevcut hastalıklarına ilaveten yüksek tansiyon hastası olduğunu ve yakın zamanda felç geçirdiğini, gözlerinin görmediğini, temel ihtiyaçları için dilekçe yazması gerektiğinde dilekçe dahi yazamadığını, yürümekte güçlük çektiğini belirttikten sonra, Ankara Dış Kapı Hastanesine götürüldüğünü, burada belinden kan alındığını ve kendisine kanser olabileceğinin söylendiğini, biyopsi sonucunun daha gelmediğini ifade etmiştir. Görüşme sonrasında avukatı; Tek başına tutulan Çelebi’nin, kişisel bakımını tek başına yapmasının kesinlikle mümkün olmadığını, felçten kaynaklı sağ gözünü hiç kapatamadığını, ayrıca konuşmakta güçlük çektiğini bildirmiştir.

Ağır hasta mahpus Mehmet Ali Çelebi serbest bırakılsın

Barut açıklamanın devamında ağır hasta mahpus Mehmet Ali Çelebi’nin serbest bırakılması yönünde çağrı yaptı.

İnsan hakları savunucuları olarak; Mehmet Ali Çelebi’nin tedavi hakkına erişimi önündeki engellerin kaldırılmasını, tedavisi için gereken infaz ertelemesi kararının verilerek serbest bırakılmasını ve böylelikle sağlık ve yaşam hakkının korunmasını istiyor, hasta mahpusların sağlığa erişim hakkı önündeki engellerin kaldırılması için yetkilileri sorumluluğa, kamuoyunu da duyarlılığa davet ediyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur