490. F Oturması: “Ağır hasta mahpus Mesude Pehlivan serbest bırakılsın”

490. F Oturması, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde yapıldı. Açıklamada, ağır hasta mahpus Mesude Pehlivan'ın serbest bırakılması için çağrı yapıldı

490. F Oturması: “Ağır hasta mahpus Mesude Pehlivan serbest bırakılsın”

490. F Oturması, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde yapıldı. Açıklamada, ağır hasta mahpus Mesude Pehlivan’ın serbest bırakılması için çağrı yapıldı.

Açıklamayı İnsan Hakları Derneği Hapishane Komisyonundan Jiyan Tosun okudu. Tosun, “Orman yangınları bir bütün olarak ekolojik yıkıma neden olurken, yangınları söndürmekte yetersiz kalan iktidar, mahpusların yaşam hakkını korumada da yetersiz kalmakta, tedavi ve sağlığa erişim hakkı ihlalleriyle başlayan süreçler, yaşam hakkı ihlallerine varmaktadır. COVID-19 pandemisi sürecinde de tedavi ve tedbirden çok, hak ihlalleri öne çıkmış bulunmaktadır. Dışarıda 1Temmuz’dan itibaren bilimsel veriler yok sayılarak tedbirler kaldırılırken, hapishanelerde açık görüşler tedbir bahanesiyle halen yaptırılmamaktadır. Pandemi yönetimi konusundaki sorunlar ve şeffaflık ihtiyacının karşılanmaması, aşılama sürecinde de devam etmektedir. Mahpuslardan gelen aşı talepleri doğrultusunda, aşı ihtiyacının karşılanması için yetkilileri göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

Tosun, ağır hasta mahpus Mesude Pehlivan’ın durumunu şöyle anlattı:

Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan Mesude Pehlivan; 19 Aralık Katliamı sırasında Bayrampaşa Hapishanesi’nde 6 kadın mahpusun diri diri yakıldığı koğuştan yaralı olarak kurtulmuş, katliam sırasında koğuşa atılan kimyasalların etkisi ile bir süre sonra mide kanserine yakalanmıştır. Mide kanseri yanında kemik tüberkülozu hastalığı ve bu hastalıklara bağlı ciddi rahatsızlıkları olan Pehlivan, hapishane koşullarında tedavisi sağlanamadığı halde, 16 yıl boyunca, Bayrampaşa, Bakırköy ve Silivri ve Gebze hapishanelerinde tutulmasının ardından, tedavi maksadı ile infaz ertelemesi kararı verilerek tahliye edilmiş, ancak henüz tedavisi tamamlanmadan yeniden tutuklanmıştır.

Yeniden tutuklanmasının ardından, 10 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirildiğimiz 246. F Oturmasında ve 18 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 373. F Oturmasında da durumuna dikkat çektiğimiz Mesude Pehlivan; 2016 yılında gönderdiği mektubunda; Silivri 9 nolu kapalı ceza infaz kurumunda kalırken mide kanseri hastası olduğunu, kemoterapi tedavisi de dahil her tür tedavisinin engellendiğini, hastalığının giderek kötüleştiğini, buna rağmen tek kişilik hücrede tutulduğunu, belirtmiştir.

Gebze Kadın kapalı hapishanesinden 10.04.2019 tarihinde gönderdiği mektubunda; ‘Gebze’ye geleli hastalıklarımın tedavisi ile ilgili atılmış yeni bir adım yoktur. Gebze Kadın hapishanesinde… Hastane, revir, doktor, kontroller, sevk vs. koşulları yanıyla da tedavi ihtiyacıma cevap verilemiyor. Daha önce Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Ana Bilim Dalı tarafından takiplerim yapıldığından bu hastaneye sevk talep ettim. Ancak, Gebze, İstanbul il sınırları dışında denilerek Kocaeli Üniversitesi Hastanesine gönderiliyorum. Buradaki doktorlar durumumla ilgili hiçbir şey bilmiyorlar ve deneme yoluyla bana uygun tedavi bulmaya çalışıyorlar. Bu da tedavimi geciktiriyor’ demiştir.

2 Haziran 2021 tarihinde gönderdiği son mektubunda ise; ‘Hastane karantina arasında gidip geliyorum. Şimdilik ufak çaplı düşsem de ayaktayım. Ben bayram tatilinin hemen öncesinde 03.05.2021 tarihinde burada Kandıra 1 Nolu F Tipi Hapishanesine sevk talebimle ilgili (hastalıklarıma buranın koşulları zarar veriyor) bir dilekçe vermiştim. Adalet Bakanlığı sevkleri durdurdu. Ancak sevk yolu açılınca işlem başlayacak. Hastalık beklemiyor, bekletilemez, bu sevkimin acil olmasına ihtiyacım var’ demiştir.

Telefonla görüştüğümüz avukatı ise; ‘Mide kanseri nedeniyle ameliyat olduğunu belirterek, mide kanserinin yeniden nüksetme ve vücudunda başka yerlere de sıçrama riski var. Ayrıca kemik tüberkülozu var. Tedavi için uygun koşullar ve stresten uzak durması gerekiyor. Hapishane tedavi için uygun bir yer değil. Bu nedenle Adli Tıp Kurumu’na sevk başvurusu yaptık ancak reddedildi. Bu başvuruyu yeniledik, sonuç bekliyoruz’ demiştir.

“Ağır hasta mahpus Mesude Pehlivan serbest bırakılsın”

Tosun açıklamanın devamında ağır hasta mahpus Mesude Pehlivan’ın serbest bırakılması yönünde çağrı yaptı:

İnsan hakları savunucuları olarak; Mesude Pehlivan’ın tedavi hakkına erişimi önündeki engellerin kaldırılmasını, tedavisi için gereken infaz ertelemesi kararının verilerek serbest bırakılmasını ve böylelikle sağlık ve yaşam hakkının korunmasını istiyor, hasta mahpusların sağlığa erişim hakkı önündeki engellerin kaldırılması için yetkilileri sorumluluğa, kamuoyunu da duyarlılığa davet ediyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur