Edirne’de yoğun yağış sonrası su baskınları: Yetkililer ne önlem aldı ne yardıma gitti, halk kendi başının çaresine bakıyor

Edirne'deki yoğun yağışta yurttaşlar sele kapıldı. Çatılar uçtu. Ağaçlar devrildi. Çok sayıda evi ve işyerini su bastı. Kent halkı kendi imkânları ile su basan evlerini temizlemeye çalıştı. Belediye ekipleri yoğun suyun olduğu bölgelere giremediklerini belirtirken işyerleri için tutanak tutan polis, evler için tutanak tutmadı

Edirne’de yoğun yağış sonrası su baskınları: Yetkililer ne önlem aldı ne yardıma gitti, halk kendi başının çaresine bakıyor

Edirne Merkez’de yoğun yağış nedeniyle çok sayıda binayı pis su bastı. Evler, kafeler, büfeler, marketler, kırtasiyeler baskının ardından suları kendi imkânlarıyla boşaltmaya çalıştı. Yetkililerin su baskının olduğu mahallelere gelemediklerini söylemesi nedeniyle yurttaşlar birbiri ile dayanışma gösterdi.

Nehirlerin debisinin yükseldiği biliniyordu

Edirne’nin yerel gazetelerinin son 2 günde yaptıkları haberlerde Tunca ve Meriç Nehri’nin debisinin yükseldiği söyleniyordu.

Yoğun yağışın ardından çok sayıda evi ve işyerini su bastı

Hava sıcak olmasına karşın dolu şeklinde yaşanan şiddetli yağış 1 saate yakın sürdü. Ancak yıkım büyüktü. Şiddetli fırtınada ağaçlar devrildi. Araçların üzerine ağaçlar devrildi. Araçlar rögar kapaklarından taşan suların içinde kaldı. Yurttaşlar mahsur kaldı. Sele kapılanlar oldu. Bazı binaların çatıları uçtu. Elektrik akımına kapılanlar hastanelik oldu. Trafolar patladı. Merkez’de bulunan mahalleler elektriksiz kaldı.

Merkez’e bağlı İskenderköy’deki ekili tarlaları su bastı. Dolunun etkisiyle, buğday ve ayçiçeği tarlaları büyük zarar gördü. Biçilmeyen buğday başakları yerle bir olurken ayçiçekleri ise parçalanarak zarara uğradı. Havanın kararmasının ardından da çok sayıda ev ve işyerini kanalizasyonlardan su bastı.

Fotoğraf: İHA

Su baskını sonrasında temizlik çalışması yok

Yurttaşlar kendi imkânlarıyla suyu boşaltmaya çalıştı. AFAD ve belediye ekipleri ancak gece geç saatte yurttaşların yanına ulaştı. Bu süre boyunca halk kendi içinde dayanışma göstererek başının çaresine baktı.

Polis ise mahalledeki işyerlerini gezerek tutanak tuttu. Ancak su basan evlerde tutanak tutamayacağını söyleyerek su boşaltılmadan hasar tespiti yapamadıklarını belirtip bölgeden ayrıldı.

Halkalı-Kapıkule treni, Pehlivanköy İstasyonu’nda yolda kaldı

İstanbul’da Halkalı’dan hareket ederek Edirne’den geçip Kapıkule sınır kapısına giden yolcu treni saat 21.30 sıralarında yolda kaldı. Pehlivanköy’de demiryolu çalışanları, Edirne Garı’na yakın yerde ağaçların raylara devrildiğini iddia etti. Pehlivanköy’de durdurulan tren 22.50’de yeniden hareket etti.

Edirnelilerden tepki

Pandemide altyapı çalışması yaptığını söyleyen Belediye, Talatpaşa Caddesi’ne ışıklı çitleri koymakla yetindi. Eski su boruları değiştirildikten sonra caddeler yapılmamış halde bırakıldı. Caddelerde oyuklar ve göçükler tahtalarla kapatıldı. Yurttaşlar sosyal medyada bu duruma tepki gösterirken Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’dan cevap gelmemişti. Eski su boruları da pandemi döneminde değiştirildi. Ancak yağıştan sonra bu borular patladı. Bazı yerlere yağmur suyu akarken bazı yerlere kanalizasyondan su doldu.

Sürekli altyapı çalışması yapıldığını söyleyerek caddeleri delik deşik eden Belediye Başkanı Recep Gürkan’a tepki gösteren yurttaşlar sosyal medyada #GeçmişOlsunEdirne ve #EdirneBelediyesiRezilliği etiketleri ile paylaşımlarda bulundu.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, 153’ü arama çağrısında bulundu

153 numaralı ihbar hattının aranması çağrısında bulunan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, patlayan trafoların TREDAŞ tarafından onarılmaya çalışıldığını duyurdu. Ne var ki Edirneliler 153 numaralı hattı aradıklarında, ekiplerden yoğun su nedeniyle gelemeyecekleri cevabını aldılar.

Trafoların patlama anı, su basılmış evler ve sıcak havayla soğuk havanın çarpışarak yarattığı hava olayı downburst’e ait görüntüler, sosyal medyada paylaşıldı.

Sabah saatlerinde hasar tespitine yetkililerin gelmesi için halkın bekleyişi devam etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur