THK’nin eski yöneticileri: “THK pilot ve teknisyenleri işten çıkarıldı, uçaklar hangarda çürüyor”

İki yıl önce kayyum atanan Türk Hava Kurumu yönetiminin tüm yangın söndürme uçağı pilotlarını ve teknisyenlerini işten çıkardığı açığa çıktı. THK’nin eski yöneticileri, “Yangın söndürme uçakları çürütülüyor” dedi

THK’nin eski yöneticileri: “THK pilot ve teknisyenleri işten çıkarıldı, uçaklar hangarda çürüyor”

Ülkenin dört bir yanında çıkan orman yangınları yerleşim yerlerine ulaşırken, yangınlar ile etkili mücadele yürütülemiyor.

Yangın ile etkili mücadele için yıllardır çalışmalar yürüten Türk Hava Kurumu (THK), Orman Genel Müdürlüğü’nün açtığı yangın söndürme ihalesini alamadı. İhaleye “en az 5 bin litre su taşıma kapasitesi” şartını koyan müdürlük, THK’nin 4 bin 9oo litre kapasiteli uçaklarını ihale dışı bıraktı.

2019 yılından beri kayyum tarafından yönetilen THK’nin uçakları hangarda çürümeye terk edildi. İhale alamadıkları gerekçesiyle uzun yıllar boyunca yangın söndürme konusunda eğitilen pilotlar ile uçak teknisyenleri işten çıkarıldı.

Uçaklar çürüyor

Eski THK yöneticileri, THK’nin altısı uçabilir ve üçü de uçamaz durumda olan toplam dokuz yangın söndürme uçağına ilişkin BirGün’e açıklamalarda bulundu. Eski THK yöneticileri, kayyum yönetiminin 11 yangın söndürme uçağı pilotu ile uçakların bakım ve onarımını yapan yaklaşık 15 teknisyeni geçen yıl işten attığını belirtti. Eski yöneticiler şu an THK’nin yangın söndürme uçaklarını uçuracak tecrübeli pilotunun bulunmadığını ve uçakların bakımı yapacak teknisyeni olmadığını vurguladı.

Kayyumun gözü mülklerde

Almanya, İtalya, Yunanistan, Mısır ve Fransa gibi ülkelerin Türkiye’nin kullanmak istemediği ve THK’nin de elinde bulunan Canadair CL-215 tipi yangın söndürme uçaklarını kullandığını vurgulayan THK’nin eski yöneticileri şunları anlattı:

Rusya’dan kiralanan uçaklar 10 ton su taşıma kapasiteli. THK’nin uçakları ise 4.9 ton su taşıma kapasiteli. 10 tonluk uçağın manevra kabiliyeti çok kısıtlı. Ormanlar yanarken yangın söndürme uçakları hangarlarda çürütülüyor.

Kayyum yönetimi THK’yi ele geçirmeye çalışıyor. Çünkü, kurumu bin 200 civarında gayrimenkulü var.

THK’nin ülke genelinde 400’e yakın şubesi var ve yaklaşık 350’si muhalif. Bu yüzden de kayyum yönetim şube binalarının giderlerini, elektrik, su ve internet faturalarını ödemiyor. Şubeler ise bir an evvel kongre yapılmasını istiyor. İktidar THK’nin milyonlarca lira değerindeki mülklerine çökmek istiyor.

Yangın söndürme uçağı pilotu olmak için bin 500 saat uçuş tecrübesi şartı var. Yani uzun yıllar pilotluk yapanlar yangın söndürme uçağı pilotu olabiliyor. Dünyada şu anda bu uçakların satıldığı bir başka ülke yok. Çünkü bu uçaklar çok değerli ve sipariş üzerine bu uçaklar üretiliyor. Şu an Türkiye bu uçaklardan almak istese 2025 yılından önce alamaz.

Kayyum AKP’li bakan

Geçtiğimiz yıllarda yolsuzluk iddiaları ile gündeme kuruma, 2019 yılının Ekim ayında Cenap Aşçı, Adnan Zengin ve Abdullah Kaya’dan oluşan üç kişilik kayyum heyeti atandı. Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı ise 63’üncü AKP Hükümeti’nde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur