Sivas Katliamı’nın 28. yıldönümü anmaları: unutMADIMAKlımda

Sivas Katliamı'nın 28. yıldönümünde Sivas Madımak Oteli önündeki anmanın yanı sıra çeşitli illerde anma programları yapıldı

Sivas Katliamı’nın 28. yıldönümü anmaları: unutMADIMAKlımda

Foto: Etha

Sivas Katliamı’nın 28. yıldönümünde çeşitli illerde anma etkinlikleri yapıldı. Sivas’ta Madımak Oteli önünde yapılan anmanın yanı sıra İstanbul, Ankara, Eskişehir, Kocaeli, Mersin ve Hatay’da anma programları yapıldı.

  • İstanbul:

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılan eylemde, katliamda yaşamını yitirenler anıldı. Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı eylemde basın açıklamasını İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına Zeynep Çelik okudu.

Katliamların hâlâ sürdüğünün belirtildiği açıklamada Sedat Peker’in ifşaatlarıyla ortaya çıkan mafya-devlet ilişkilerine değinilerek devletin hâlâ suç işlediği vurgulandı. Saldırılara karşı birlikte mücadele çağrısının yapıldığı açıklamada katliamlara son vermenin tek yolunun bu birliktelik olduğu vurgulandı.

Kadıköy’deki merkezi eylemin yanı sıra Esenyurt’ta, Avcılar’da ve İkitelli’de de eylemler vardı.

Esenyurt Tabela Meydanı

Esenyurt 2 Temmuz Platformu’nun çağrısıyla Esenyurt Tabela Meydanı’nda eylem yapıldı. Katliamda yaşamını yitirenlerin resimlerinin de olduğu pankartın açıldığı anmada bir basın açıklaması okundu. Katliamın yaşandığı dönemde yaşanan gelişmelere ve dava süreçlerine değinilen açıklamada katliamların hâlâ devam ettiği belirtildi. Yakın dönemde yaşanana Reyhanlı, Soma, Suruç ve 10 Ekim katliamlarının da Sivas’ı hatırlattığının ifade edildiği açıklama, Madımak Oteli’nin utanç müzesi olması, zorunlu din derslerinin kaldırılması ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılması taleplerinin hatırlatılmasıyla sonlandırıldı. Basın açıklamasının ardından müzik dinletisi yapıldı. Dinletinin ardından anma sona erdi.


Avcılar Deprem Heykeli önünde, katliamda yaşamını yitirenlerin resimlerinin olduğu pankartıın taşındığı eylemde yapılan konuşmalarda, iktidarın her sıkıştığında yoksulları, Alevileri, Kürtleri katlettiği belirtilirken bu saldırganlığa karşı nasık karşı konulacağının önemli olduğu ifade edildi.

İkitelli Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla da İkitelli Cemevi önünde toplanılarak bir basın açıklaması yapıldı.

Son olarak da Nurtepe’de bir anma yapıldı. Yürüyüşün de yapıldığı anma programında konuşmalar yapıldı, semahlar dönüldü.

  • Ankara

Çok sayıda demokratik kitle örgütünün ortak çağrısıyla yapılan anmada önce Mimarlar Odası’nın bahçesinde bir fotoğraf sergisi kuruldu. Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının sergilendiği sergi alanında müzik dinletisi de yapıldı.

Serginin ardından ise kurumların ortak basın açıklaması Mimarlar Odası’nın hemen önünde, Konur Sokak’ta yapıldı. Açıklamayı Demokratik Alevi Dernekleri Başkanı Mustafa Karabudak okudu. Açıklamada devletin katliamcı geleneğinin yüz yıllar öncesine dayandığı belirtilerek gelinen süreçte Sivas Katliamı Davası’nın güncel durumuna değinildi. Ana davanın zaman aşımına uğratılarak kapatıldığı hatırlatılırken üç firari sanığın Almaya’da oldukları ve adresleri bilinmelerine rağmen yakalanmadıkları belirtildi.

Açıklama, devletin tüm katliamlarla yüzleşmesi için ortak mücadele çağrısıyla sonlandı.

  • Eskişehir

Hacı Bektaşi Veli Vakfı ve Hacı Bektaşi Veli Derneği’nin çağrısı üzerine siyasi partiler, sendikalar, meslek örgütleri ve dernekler Porsuk Bulvarı’nda toplandılar. Polis kuşatmasındaki 2 Temmuz etkinliği Adalar, Köprübaşı, Doktorlar Caddesi boyunca kitlesel bir yürüyüşe dönüştü. “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar” sloganlarıyla yürüyen kitle, Doktorlar Caddesi’nde yurttaşları mücadeleye çağırdı. 28 yıl önce gerçekleşen katliamın faillerine yönelik “Katiller halka hesap verecek” sloganları sokaklarda yükseldi.

“Karanlığa ve Katliamlara Karşı Adalet İstiyoruz” pankartı ile yapılan yürüyüş Ulus Anıtı önünde sona erdi. Hacı Bektaşi Veli Vakfı Başkanı Ali Ulu ve Hacı Bektaşi Veli Derneği Başkanı Mahsuni Ilgın’ın konuşmalarının ardından belediye başkanları, milletvekilleri Sivas Katliamı’nın tarihsel anlamına dair konuştular.

Katliam dosyasının zaman aşımına uğratılması, sanık avukatlarının AKP siyaseti içindeki yükselişi, 19 yıllık iktidarın şiddet yanlısı ve nefret içeren katliam siyasetini derinleştirmesi karşısında muhalefet güçlerine faşizme karşı birleşik mücadele çağrısı yapıldı.

  • Kocaeli

Kocaeli 2 Temmuz Sivas Katliamını Anma Platformu’nun çağrısıyla Belediye İş Hanı önünde anma yapıldı. Belediye İş Hanı önünde toplanılmasının ardından bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını Alevi Kültür Derneği Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam okudu. Açıklamada 28 yıl önce Sivas’ta Madımak Oteli’ni ateşe veren zihniyetle İzmir’de HDP İl Binası’nda Deniz Poyraz’ı öldüren zihniyetin aynı olduğu vurgulandı. Açıklamanın sonunda Alevi katliamlarıyla yüzleşme, Madımak Oteli’nin utanç müzesi yapılması, cemevlerinin ibadethane sayıması, zorunlu din derslerinin kaldırılması ve katliam dosyasının yeniden açılarak faillerin ortaya çıkarılması talepleri dillendirildi. Açıklamanın ardından eylem sona erdi.

Bu illerin yanı sıra Mersin ve Hatay’da da anma programları yapıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur