Polisin engelleme girişimine rağmen Umut Gündüz, Güvenpark’ta anıldı: “Bisikletli ölümler dursun”

Alkollü bir sürücü tarafından arkadan çarpılarak öldürülen bisiklet sporcusu Umut Gündüz, öldürülüşünün birinci yılında Ankara Güvenpark'ta anıldı. Ankara polisinin Kızılay'daki eylem yasağı ve o sırada gerçekleşen 15 Temmuz etkinliklerini bahane ederek engellemeye çalıştığı anma, ailenin ve anmaya katılanların kararlı duruşu sonunda yapılabildi

Polisin engelleme girişimine rağmen Umut Gündüz, Güvenpark’ta anıldı: “Bisikletli ölümler dursun”

15 Temmuz 2020 tarihinde antreman sonrasında bisikletiyle evine dönerken alkollü sürücü Çağdaş Şenyüz’ün arkadan çarpması sonucu yaşamını yitiren Umut Gündüz, öldürülüşünün birinci yıldönümünde Ankara’da Güvenpark’ta anıldı. Ankara polisinin Güvenpark’taki eylem yasağı ve 15 Temmuz etkinliklerinin yapılmasını bahane ederek engellemeye çalıştığı anma, başta Gündüz ailesi olmak üzere anmaya gelenlerin ısrarı sonucu yapıldı.

“Umut Gündüz davası, bütün bisikletli ölümler için örnek teşkil etsin diye adalet mücadelesine devam edeceğiz”

Basın açıklamasını baba Menderes Gündüz okudu. Çağdaş Şenyüz’ün alkollü olması ve arkadan çarpmasının yüzde 100 kusur getirdiğini ifade eden Gündüz, buna rağmen mahkemenin Şenyüz’ü koruduğunu belirtti. Bisikletli ölümlerin “kasten öldürmek suçlamasıyla” Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanması gerektiğini ifade eden Gündüz, Umut Gündüz davasının bütün bisikletli ölümler için örnek bir dava olması için adalet mücadelesine devam edeceklerini belirtti.

Katil Şenyüz, mahkeme salonuna savcı ve hakimin odasından getirildi

Açıklamanın ardından Gündüz, konuşmaya devam etti. Mahkeme sürecinde değinen Gündüz, katil Çağdaş Şenyüz’ün mahkeme salonuna 15 polisle korunarak kendilerinin dava süreci boyunca görüşemediği hakim ve savcıların odasından getirildiğini ifade etti. Aile yakınlarının bile salona alınmadığını söyleyen Gündüz, katilin bir kahraman gibi salona getirildiğini ve kahraman gibi de çıkarıldığını vurguladı. Mahkemede katilin pişman olmadığını ifade etmediğini belirten Gündüz, hakimin yönlendirmesiyle pişman olursa

Adalet, Adalet Bakanlığı önünde aranacak

1 Ağustos itibariyle Türkiye’de adalet mağduru olmuş ailelerle temasa geçip onları Adalet Bakanlığı önüne toplayacaklarını ifade eden Gündüz, “Ya bu yasalarınız değişecek ya da bizi uykusuz koyan katillere hakettiği cezayı verip hapse atacaksınız” dedi.

Gündüz’ün konuşmalarının ardından “Umut’a adalet istiyoruz”, “Bisikletli ölümler dursun” sloganları atılarak anma sonlandırıldı.

Güvenpark’taki anmanın ardından Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yapılacak olan anmaya geçildi.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur