Peru’da solcu aday Pedro Castillo’nun zaferi kesinleşti

Eski diktatör Alberto Fujimori'nin kızına karşı yarışan solcu aday Pedro Castillo'nun başkanlık seçimlerini kazandığı kesinleşti. 6 Haziran'da yapılan seçimlerden kıl payı önde çıkan Castillo, sermaye çevrelerini tedirgin etmiş, Fujimori'nin "hile yapıldı" şeklindeki itirazlarıyla karşılaşmıştı. Castillo yeni bir anayasa yapmayı ve maden şirketlerinden alınan vergileri artırmayı vadediyor

Peru’da solcu aday Pedro Castillo’nun zaferi kesinleşti

Peru Yüksek Seçim Kurulu’nun pazartesi günü yaptığı açıklamayla 2021 başkanlık seçimlerini solcu aday Pedro Castillo’nun kazandığı resmileşti.

Özgür Peru Partisi 8 milyon 836 bin 380 seçmenin oyunu alarak yüzde 50,1′ oranını yakalamıştı. Eski diktatör Alberto Fujimori’nin kızı Keiko Fujimori’nin partisi Halkın Gücü ise 8 milyon 792 bin 117 oy alarak yüzde 49,8’de kalmıştı.

Castillo, zaferinin resmileşmesinin ardından Peru halkına teşekkür etti ve kapsayıcılık, özgürlük ve adalet vadetti.

Peru’da 6 Haziran’da gerçekleşen seçimleri Castillo kazanmış ancak aşırı sağcı rakibi Fujimori herhangi bir somut delil gösteremese de seçimlerde hile yapıldığını öne sürerek itirazda bulunmuştu.

Sermaye de Castillo’nun yeni bir anayasa ve özellikle de maden şirketlerinden alınan vergileri yükseltme gibi vaatlerinden rahatsız olduğunu gizlememişti.

Bütün karşı girişimlere rağmen seçimi kazanan Castillo, rakibi Fujimori’yi de ulusal birlik sürecine katılma çağrısı yaptı.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur