ODTÜ Onur Yürüyüşü davasında savcı 13 kişi için ceza istedi

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması'nın çağrısıyla 10 Mayıs 2019'da yapılan ve polisin saldırarak 19 kişiyi gözaltına aldığı 9. ODTÜ Onur Yürüyüşü davasıdan savcı, mütalaasını açıkladı. Savcı 13 kişinin 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten cezalandırılmasını isterken 6 kişinin beraatini istedi

ODTÜ Onur Yürüyüşü davasında savcı 13 kişi için ceza istedi

10 Mayıs 2019’da düzenlenen 9. ODTÜ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınanların yargılandığı davada savcı, mütalaasını açıkladı. Savcı, gözaltına alınanlardan 13 kişinin “kanunsuz eyleme katılmak ve uyarılara rağmen dağılmamaktan” 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten cezalandırılmasını isterken 6 kişinin de beraatini istedi.

Duruşma 8 Ekim 2021’de 10.00’da görülecek.

Ne olmuştu?

Ankara Valiliği, OHAL döneminde başlattığı LGBTİ+ etkinlikleri yasaklarını mahkeme kararına rağmen fiili olarak uygulamaya devam ettiği tarihlerde ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, gelenekselleşen ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne çağrı yaptı. ODTÜ’lüler yürüyüşe başlamak için Fizik Çimleri’ne buluştu. Öğrencilerin buluşmasından saatler öncesinde ise kampüse polis girmiş, özel güvenlik birimi ise Devrim Stadı’nın etrafını kapatmıştı. Polisin Fizik Çimleri’nde toplanan öğrencileri taciz etmesi sonrası dağılan öğrenciler yeniden Çatı Kafe önünde toplandı. Burada basın metni okunmaya başlandığı sırada ise polis biber gazıyla saldırdı. Polisin örencileri gözaltına almasının ardından eylem, bütün kampüse yayıldı. Gün boyunca direnişin sürdüğü eylemde toplam gözaltı sayısı 19’a ulaştı.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden akademisyen olan Mehmet Mutlu ve o sırada sınav için bölümüne giden bir İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi polisin şiddetine tepki gösterdikleri için gözaltına alınmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur