Meclis’e yürümelerine izin verilmeyen madenciler kararlı: “Ölmek var dönmek yok”

Somalı maden işçilerinin AKP Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş ile yaptıkları görüşmeden de sonuç çıkmayınca, işçiler Meclis'e yürüme kararı aldı. İşçilerin önü Ankara önünde bir kez daha polis tarafından kesildi. İşçiler, bu yoldan dönmeye niyetlerinin olmadığını ifade ediyor

Meclis’e yürümelerine izin verilmeyen madenciler kararlı: “Ölmek var dönmek yok”

8 yıldır tazminatlarını alamayan Uyar Madencilik işçilerinin mücadelesi sürüyor. Geçtiğimiz hafta AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile görüşmek için Ankara’ya giden işçiler görüşmeden sonuç çıkmaması üzerine Ankara’ya yürüme kararı almıştı.

ANKARA’YA YÜRÜYEN MADENCİLER KENTE ALINMIYOR: İŞÇİ HEYETİ BAKANLIKLA GÖRÜŞECEK

Mustafa Elitaş’tan madenciye: “Bana ne? Bana mı çalıştınız?”

Beş gündür Ankara dışında bekletilen işçiler, AKP Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş ile yapılan görüşmeden de sonuç alamayınca bugün TBMM’ye yürüme kararı almışlardı.

Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, Elitaş ile yapılan görüşmeden de çarpıcı bir diyalog aktardı. Aksu’nun aktardığı diyalog şöyle:

Madenci: Hakkımızı ödeyeceksiniz
Elitaş: Bana ne? Bana mı çalıştınız?
Madenci: TKİ’ye iş yapan firmada çalıştım. AKP üyesiyim. Oy verdim kesintisiz.
Elitaş: Bana ne? Vermeseydin..

“Çevik kuvvet, asker, jandarma hepsi karşımızda”

Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, Mustafa Elitaş ile yapılan görüşmeden sonra açıklama yaptı. Çetin yaptığı konuşmada “Çevik kuvvet, asker, jandarma hepsi karşımızda. Neden? Bu nasıl bir adaletsizlik? Yeter artık!” ifadelerini kullandı.

Hazırlıklarını yapan maden işçileri, bu sabah Meclis’e yapacakları yürüyüşlerini başlattılar.

“İsterseniz bizi burada vurun öldürün

Ankara girişinde işçilerin eylemleri polis tarafından yine engellendi. İşçiler ise haklarını almakta kararlı. Madende iki ayağını kaybeden İdris Sarıkaya, polis barikatı önünde yaptığı konuşmada madencilerin adalet talebinden vazgeçmeyeceğini, bu yoldan geri dönmeyeceklerini belirtti. Sarıkaya’nın ifadeleri şöyle:

Ben bu memlekette adalet istiyorum. Zenginin tarafını tutmasınlar. İşçiyi, garibanı zengine peşkeş çekmesinler! Ben emek vermişim, bacak vermişim, göz vermişim. Ben hakkımı istiyorum arkadaş. İsterseniz bizi burada vurun öldürün. Ben evimden helalleştim da çıktım!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur