Manavgat’ta büyük orman yangını: “Dört yerde birden çıkması düşündürücü”

Antalya'nın Manavgat ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılan alevlere, havadan ve karadan müdahale edildi

Manavgat’ta büyük orman yangını: “Dört yerde birden çıkması düşündürücü”

Fotoğraf: AA

Antalya’nın Manavgat ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılan alevlere, havadan ve karadan müdahale edildi. Yangını söndürme çalışmalarına, Antalya’nın yanı sıra çevre illerden gelen ekipler de destek verdi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, ilçenin Kalemler Mahallesi Azizler mevkiisindeki yangında evlerinde olanlar, görevlilerce araçlara bindirilerek alandan uzaklaştırıldı. Yangında, bazı evlerin zarar gördüğü, hayvanların telef olduğu belirtildi.

“Vatandaşlarımızdan araçlarıyla trafik oluşturmamalarını istiyoruz”

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, “Yangın yerleşim yerlerine ulaştı, ev ve iş yerlerine zarar verdi. Yangın Manavgat merkeze sirayet ulaşmış durumda” dedi.

CNN Türk’teki canlı yayına bağlanan Sözen “Tahliye edilen yerleşim alanları var, can kaybı olmamasını umuyoruz. Rüzgarın etkisiyle yangın kısa sürede yayılıyor. Nereye müdahale edeceğimizi şaşırdık. Yangına tam anlamıyla müdahale edemedik. Havadan müdahale var. Devam ettiği için trafik kilitlendi. Akılalmaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik. Vatandaşlarımızdan yangının olduğu bölgelerde araçlarıyla trafik oluşturmamalarını istiyoruz” dedi.

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit yangının çıkış nedenine ilişkin şu anda bir şey söylemenin mümkün olmadığını belirterek temennilerinin can kaybı olmaması olduğunu kaydetti. Yiğit yangının mahallelerde henüz kontrol altına alınamadığını söyledi.

Kaymakam Yiğit Manavgat Devlet Hastanesi’nin boşaltıldığı iddialarını yalanladı, hastanede bir sağlık hazırlığı yapıldığını söyledi. Hastanenin ormanlık alana yakın olduğunu bildiren Yiğit “Çam kozalakları yangının sıçramasına neden oluyor” dedi.

“Dört yerde birden çıkması düşündürücü”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yaşananın görülmemiş bir felaket olduğunu söyledi ve yangının birbirinden uzak 4 ayrı yerde çıkmasının düşündürücü olduğunu kaydetti. Böcek, şu ana kadar kendilerine ulaşan herhangi bir can kaybı bilgisi olmadığını söyledi.

Alınan bilgilere göre, 3 mahalle boşaltıldı. Halk, evlerinin etrafını sulayarak kendilerince önlem almaya çalışıyor. Çiftçiler hayvanlarını açık alana çıkartarak korumaya çalışıyor. Çevre illerden gelen ekipler de yangına müdahalede destek veriyor.

“Yeniköy ve yakınındaki yerleşim yerlerinden, ormana yakın bölgelerdeki evler Jandarma tarafından tahliye edilmiştir”

AFAD yaptığı açıklamada şunları söyledi:

28 Temmuz 2021 tarihinde Antalya Manavgat ilçesi Yeniköy mevkiinde ormanlık alanda yangın çıkmıştır. Yangına havadan ve karadan müdahale edilmektedir. Yürütülmekte olan söndürme çalışmalarında 2 uçak, 8 helikopter, 50 arazöz ve 2 dozer görev yapmaktadır.

Antalya AFAD Müdürlüğü’nden 1 ekip bölgede görevlendirilmiştir. Ayrıca Isparta, Burdur, Konya, Karaman ve Mersin illerinden Antalya Valiliği ile eşgüdüm halinde 9 arazöz ve 4 itfaiye aracı bölgeye sevk edilmiştir.

Yeniköy ve yakınındaki yerleşim yerlerinden, ormana yakın bölgelerdeki evler Jandarma tarafından tahliye edilmiştir.

Gelişmeler AFAD tarafından takip edilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 53 kişinin dumandan etkilendiğini söyledi

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli de Manavgat’taki orman yangınına müdahaleyi yerinde yönetmek üzere helikopterle bölgeye hareket etti. Antalya Valisi Ersin Yazıcı da karayoluyla Manavgat’a geçti.

Bakan Pakdemirli’nin açıklamaları şöyle:

Antalya’nın Manavgat ilçesinde saat 12.05’te farklı noktalarda yangın başladı. İlk yangın haberi kırsal Yeniköy Mahallesi’nden geldi. Ormanlık alanda başlayan yangın rüzgarın etkisi ile hızla büyüdü. Yeniköy, Evrenseki ve Kalemler mahalleleri boşaltıldı. 53 kişi dumandan etkilendi.

(Kundaklama iddiası) İşimiz şu an yangınla mücadele etmek. İncelemeler sürüyor. Gereken açıklama yapılır.

Adli ve kolluk soruşturma sürüyor. Sebepler sonra çıkabiliyor. Hatay’daki yangının nedeni ve failleri bir yıl sonra belli oldu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangında can kaybı olmadığını açıkladı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur