Konya Katliamı: Görüntülerde bir saldırgan var, avukatlar fail sayısının artabileceğini belirtiyor

Konya Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşen avukatlar, Meram’daki katliama dair izlenilen tek kamera görüntüsünde bir failin olduğunu, ancak diğer kamera görüntülerin izlenilmesi ve olayın araştırmasıyla birlikte fail sayısının artabileceğini ifade etti

Konya Katliamı: Görüntülerde bir saldırgan var, avukatlar fail sayısının artabileceğini belirtiyor

Konya’nın Meram ilçesinde aynı aileden yedi kişinin katledilmesiyle ilgili incelemelerde bulunan avukatlar, soruşturmayı yürüten Konya Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştü. Görüşmeye avukatlar, Abdurrahman Karabulut, Özgür Erol, Maviş Aydın ve Eylül Yaylacı katıldı.

Görüşmenin ardından Mezopotamya Ajansı’na konuşan Av. Maviş Aydın, şu bilgileri paylaştı:

Cumhuriyet Başsavcısı, otopsiye katılan savcı ve beraberindeki 3 savcı olmak üzere toplam 5 savcı görüşmede yer aldı. Soruşturma kapsamında 3 kamera kaydı alınmış. Birinin çözümlemesi yapılmış. İki tanesinin çözümlenmesi yapılmamış. Çözümlenmesi yapılan kamera kaydında tek failin girdiği 35-40 dakikalık kayıt var. Bu tek kameradan yapılan incelemede, sadece bir saldırgan görülüyor. Diğer kamera incelenmediğinden bir şey söylemiyorlar.

Poşetten çıkardığı silahla ateş açtı

Görüntü çözümlemesi yapılan kamera kaydında failin, saat 17.50 sıralarında aracını getirip, evin bahçe kapısına yanaştırdığını belirten Av. Aydın, şunları kaydetti:

O anda evin en küçük kızı ile diğer ablasının arka komşudan geldiği görülüyormuş. Fail arabasını yanaştırınca ayaküstü sohbet ediyorlar. Sonra fail içeri giriyor. Fail ile baba Yaşar Dedeoğulları, sandalyede karşılıklı oturuyorlar. O arada evin kadınları yanlarda taşların üzerine oturuyorlar, beş kişi falan. Biraz konuşuyorlar. O görüşmenin süresi yaklaşık 20 dakika. Sonra faili uğurluyorlar. 18 dakika sonra fail geri geliyor. Geri geldiğinde aile faile, kendileri kapıyı açıyor. Adam içeri giriyor, oturuyor. Elinde mavi bir poşet varmış, poşetten silahını çıkartıyor. Fail ateş edince, evin küçük kızı failin üzerine atlıyor, silahı almak için. Sonra bir kadın daha adamın üzerine atlıyor, silahı almak için uğraşıyorlar. Sonra diğerleri dâhil oluyor. Fail bir şekilde kendini sıyırıyor. Biraz uzaklaşıyor, sonra dönüp hepsine ateş ediyor.

Fail sayısı artabilir

Saldırganın, Dedeoğulları ailesine mayıs ayında saldıranların yakını olduğu ancak gözaltına alınıp bırakılanlar arasında yer almadığı belirtildi.

Avukatlar, izlenilen tek kamera görüntüsünde bir failin olduğunu ancak diğer kamera görüntülerin izlenilmesi ve olayın araştırmasıyla birlikte fail sayısının artabileceğini ifade etti.

Saldırganın kimliği belli oldu iddiası

Görüntülerdeki saldırganın, Dedeoğulları ailesine yönelik 12 Mayıs’taki saldırını ardından tutuklanan Ayşe Keleş’in erkek kardeşi Mehmet Altun (33) olduğu öne sürüldü. Ayşe Keleş’in 20 gün önce tahliye edildiği, eşi Lütfi Keleş’in ise tutukluluğunun devam ettiği belirtildi.

Sabah’ın haberine göre, Altun olay günü araç kiraladı, daha sonra olay yerine geldi ve bahçeye girdikten sonra tüm aile bireyleriyle konuştu.

Saldırı anına ilişkin görüntülerde, Altun’un elindeki poşetten tabancasını çıkartması üzerine aile üyeleri tarafından engellenmeye çalışıldığı, ancak tabancasını peş peşe ateşleyerek yedi kişinin üzerine kurşun yağdırdığı görülüyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur