İkizdere direnişçileri taş ocağının kapısına dayandı: “Direnişin 100. gününde ceviz ağacının altında dimdik ayaktayız”

Cengiz İnşaat’ın Rize’nin İkizdere ilçesi İşkencedere Vadisi’nde yapmak istediği taş ocağı projesine karşı süren direnişin 100. gününde Türkiye'nin dört bir yanından gelen yaşam savunucuları taş ocağı önüne yürüdü

İkizdere direnişçileri taş ocağının kapısına dayandı: “Direnişin 100. gününde ceviz ağacının altında dimdik ayaktayız”

Cengiz İnşaat’ın Rize’nin İkizdere ilçesi İşkencedere Vadisi’nde yapmak istediği taş ocağı projesine karşı süren direniş 100 günü geride bıraktı.

Türkiye’nin dört bir yanından direnişin sürdüğü İkizdere’ye gitti. Geç saatlerde yola çıkanlar sabah saatlerinde İkizdere’ye vardı.

Yaşam savunucuları saat 11.00 itibariyle “Direne, direne kazanacağız” sloganlarıyla direniş alanını doldurdu.

“100. gününde ceviz ağacının altında dimdik ayaktayız”

Söz alanlardan İkizdere Dernekler Federasyonu’ndan Ozan Baş, “Vadimize iki yıl önce taş ocağı için ruhsat için başvurdular. Her türlü mahkeme ve hukuksal girişimde bulunarak buna karşı çıktık ve kısmen başarılı olduk. Fakat durmadılar. Yeni bir taş ocağı için tekrardan başvuruda bulundular. Buna da karşı her türlü hukuksal ve haklı tepkimizle mücadelemize başladık. Mücadelemizin 100. günündeyiz” dedi. Baş konuşmasına şöyle devam etti:

Dostlar 100. gününde ceviz ağacının altında dimdik ayaktayız. Dosta, düşmana kararlılığımızı gösteriyoruz. İstediğimiz gayet basittir. Suyumuza, toprağımıza, ekosistemimize sahip çıkıyoruz. Başka bir şey istemiyoruz. Buradaki taş ocağı göstermiştir ki daha yol açılımında insanların toprakları kirlenmiştir. İnsanların suyu kirlenmiştir. İnsanların havası kirlenmiştir. İnsanların psikolojisi bozulmuştur. Demek ki burada yanlış giden bir şeyler var. Son günlerde orman yangınlarıyla ülkemizin cayır cayır yandığını biliyoruz.

“Halktan daha büyük kimse yok”

Sözü Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu aldı. Çervatoğlu da şunları söyledi:

Mutlaka ve mutlaka yeneceğiz. Halktan daha büyük kimse yok. En büyük halk. Sandıkta yeneceğiz. Bilek güreşinde yeneceğiz. Biz kavga etmeye gelmedik ama bileğimizi bükmeye çalışanlara inat omuzdaş olup yoldaş olup yeneceğiz. Bir avuç sermayenin çıkarı için koşturanlara inat, bir avuç sermayeye ülkemizi peşkeş çekenlere inat biz her gün de olsa İkizdere’deki İşkencere Deresi’nde sizinle olacağız.

Çervatoğlu, geçen hafta Fındıklı’da yaşanan sel felaketine de değinerek sözlerini sonlandırdı.

Taş ocağı kapısına dayandılar

Konuşmaların ardından direnişçiler sloganlarla taş ocağı önüne yürüdü.

Taş ocağına yürüyen bir kadın, ocak kapısında bekleyen jandarmalara Beni hep yuvarladılar hala dizlerim ağrıyor” diyerek tepki gösterdi.

Kadınlar, “Ormanıma dokunma, suyumu kesme” sloganlarıyla taş ocağının kapısına dayandı.

Burada bir kez daha söz alana Ozan Baş “Bu, ormanlarımızı yok etmektir. Bu, Türkiye’nin canını yok etmektir. Bunu protesto ediyoruz. Yazıklar olsun diyoruz ve tükürüyoruz” dedi.

Ardından eylem sona erdi.

Sendika.Org/Rize (Egehan Deniz Koska)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur