HDP’den ırkçı saldırılara karşı İstanbul’da eylem: “Saldırılardan hükümet sorumludur”

Konya'nın Meram ilçesinde yapılan ırkçı saldırı sonucu Hakim Dal'ın yaşamını yitirmesinin ardından HDP İstanbul İl Örgütü'nün çağrısıyla Şişhane Meydanı'nda son dönemde artan ırkçı saldırılara karşı eylem yapıldı

HDP’den ırkçı saldırılara karşı İstanbul’da eylem: “Saldırılardan hükümet sorumludur”

Sakarya, İzmir, Marmaris, Afyon, Ankara, İstanbul ve son olarak Hakim Dal’ın öldüğü Konya’da yapılan ırkçı saldırılara tepki göstermek için HDP İstanbul İl Örgütü’nün çağrısıyla, Şişhane Meydanı’nda toplanıldı. Açıklamaya çok sayıda demokratik kitle örgütü destek verdi. Eylemde Kürtçe ve Türkçe açıklamalar yapıldı.

Açıklamayı HDP İstanbul İl Eş Başkanı Erdal Avcı yaptı. Avcı yaptığı açıklamada Deniz Poyraz, Sakarya ve Ankara’da yapılan sistematik saldırıların iktidarın uzun zamandır sistematik olarak işlettiği ırkçı siyasetin yarattığı gerilimde meydana geldiğini vurguladı. Bu saldırılardan iktidarın ve iktidarın kontrolündeki çetelerin nemalandığını ifade eden Avcı, şu ifadeleri kullandı:

Biz biliyoruz ki bu kaos ortamnında beslenenler, savaş konseptinde ısrar edenler, ülkeyi soyup soğana çevirenler yaptıkları bütün yolsuzlukları, usulsüzlükleri ve kendi gerçekliklerini gizlemek için tüm bu hengamenin içinde Kürt halkı ve onun dostlarını hedef haline getiriyorlar.

Avcı’nın ardından sözü HDP Grup Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Saruhan Oluç aldı. Oluç, saldırıların azmettiricisin iktidar olduğunu, HDP’ye kapatma davası açanların, HDP’ye kapatmak için AYM’yi tehdit edenlerin bu ırkçı saldırıları azmettirdiğini ifade etti. Oluç, konuşmasının sonunda ırkçı ve faşist politikalara karşı birleşik bir mücadele gerekliliğini vurguladı.

Açıklamaların ardından eylem sona erdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur