Güney Afrika’da Zuma’nın hapse atılmasının ardından yaşanan protestolarda onlarca kişi yaşamını yitirdi

Güney Afrika'nın 15 ay hapis cezasına çarptırılan eski cumhurbaşkanı Jacob Zuma'nın geçtiğimiz hafta teslim olmasıyla başlayan protestolarda en az 800 kişi gözaltına alındı ve 32 kişi hayatını kaybetti. Protestolar yoksulluk, eşitsizlik ve COVID-19 kısıtlamalarının ekonomik etkisi ile daha da alevlendi. Zuma'nın hapse atılmasının tetiklediği şiddetli protestolar 4. gününde yağma ve şiddet olayları artmaya devam ediyor

Güney Afrika’da Zuma’nın hapse atılmasının ardından yaşanan protestolarda onlarca kişi yaşamını yitirdi

Fotoğraf: AFP

2018 yılında Jacob Zuma’ya karşı dile getirilen yolsuzluk iddiaları ve Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) kendisine karşı güven oylaması yapacağını açıklamasının ardından 14 Şubat 2018 tarihinde istifa eden Zuma’nın görevini Cyril Ramophasa üstlenmişti.

Güney Afrika Yüksek Mahkemesi, 1990’lardan kalma 5 milyar dolarlık silah anlaşması ile ilgili olarak Zuma’ya 2009’da yöneltilen yolsuzluk suçlamalarını bundan 9 yıl sonra yargıya taşıdı. Toplamda 783 yasa dışı ödemeyi kabul eden ve 16 adet yolsuzluk, şantaj, dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamasıyla karşı karşıya kalan Zuma, ifade vermeyi reddettiği için ‘’mahkemeye itaatsizlik’’ cezası ile 15 ay hapis cezasına çarptırıldı. Zuma üç gün içinde polise teslim olmayınca geçtiğimiz çarşamba günü tutuklandı.

Güney Afrika’da protestoları bastırabilmek için ordu görevlendirildi

Jacob Zuma’nın tutuklanmasına yönelik başlayan ilk tepkiler susturulurken, protestolar hafta sonu Zuma’nın memleketi olan ve kendi dahil olduğu Zulu topluluğun büyük bir kısmının yaşadığı KwaZulu-Natal şehrinde büyüdü. Gösterilerin yoksulluk, eşitsizlik ve COVID-19 kısıtlamalarının ekonomik etkisi ile daha da büyüdüğü söyleniyor. Pazar günü giderek şiddetlenen protestolar başkent Johannesburg dahil ülkenin birçok şehrine yayıldı. Protestolarda en az 800 kişinin gözaltına alındığı ve 32 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Protestocular KwaZulu-Natal ve başkent Johannesburg’da dükkânları ve alışveriş merkezlerini yağmaladı, arabaları ateşe verdi, ana yolları kapattı ve toplu taşımayı durma noktasına getirdi. Polis ile göstericilerin karşılık gerçek mermilerle çatıştığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Cyril Ramophosa polisi desteklemek için askerlerin konumlandırılmasına izin verdiğini söyledi.

Güney Afrika protestolar ile birlikte COVID-19 salgınının en şiddetli dalgasını yaşıyor

200 bin aktif vaka olan ülkede son iki haftada 4 bin 200 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Salgında yaşanan dördüncü dalga nedeniyle sağlık sistemi de büyük baskı altında. Günlük vaka sayısının 20 bini aştığı ülkede ulusa sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, delta varyantı nedeniyle ülkede salgının şu ana kadarki en şiddetli dalgasının yaşandığını söyledi. Yetkililer protestoları kontrol altına almak ve hastanelerde yaşanan doluluk sorunu ve oksijen kıtlığına yol açan rekor bir COVID-19 salgınını yavaşlatmak için halka açık toplantı yasağı ve gece sokağa çıkma yasağı uygulamak için çalışıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur