Gazetecilerden suç duyurusu: “Polisin uyguladığı işkenceleri belgelerken uğradığımız işkence nedeniyle burada toplandık”

Çağlayan Adliyesi önünde buluşan gazeteciler, haber takibi sırasında karşılaştıkları sistematik polis şiddetinin sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu. Eyleme DİSK Basın İş, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve İnsan Hakları Derneği de destek verdi

Gazetecilerden suç duyurusu: “Polisin uyguladığı işkenceleri belgelerken uğradığımız işkence nedeniyle burada toplandık”

İstanbul Onur Yürüyüşü’nde polisin gazetecilere sert şekilde saldırısının ardından 20 Temmuz günü Kadıköy’de yapılan Suruç anmasında eylem takibi yapan gazetecilerde şiddetli bir polis saldırısıyla karşılaştı. Pek çok gazeteci haber takibi sırasında polisin fiziksel şiddetine maruz kaldı, plastik mermilerin hedefi oldu.

Gazeteciler, sistematikleşen polis şiddetine karşı suç duyurusunda bulunmak için Çağlayan Adliyesi’ne gitti. Adliye önünde “Nefes alamıyoruz, gazetecilik boğulamaz” yazılı pankart açan ve polis şiddetini gösteren dövizler taşıyan toplanan gazeteciler, burada bir basın açıklaması yaptı.

İlk sözü Emre Orman aldı. 20 Temmuz’da Kadıköy’deki eylem takibi sırasında gazetecilerin yaşadıklarını hatırlatan Orman “Polisin uyguladığı işkenceleri belgelerken uğradığımız işkence nedeniyle burada toplandık” dedi.

Şiddet uygulayan polisler hakkında hiçbir işlem yapılmadı

Orman’ın ardından BirGün muhabiri Meral Danyıldız söz alarak iki gündür devam eden ve henüz kontrol altına alınamayan orman yangınlarına değindi. Ortak basın açıklamasını okuyan Danyıldız şöyle konuştu:

20 Temmuz günü Kadıköy’de gazetecilere şiddet uygulanmasının üzerinden tam 10 gün geçti. Hala bu şiddeti uygulayan kolluk kuvvetleri hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

Emniyet Müdürlüğü’nün toplumsal olaylarda görüntü çekilmesinin engellenmesine yönelik genelgesinin ardından gazetecilere yönelik saldırıların arttığı hepimizin malumu. Bu şiddeti uygulayanların cezalandırılmaması, yeni şiddet olaylarını da beraberinde getiriyor.

Taksim’de meslektaşımız Bülent Kılıç’a şiddet uygulayan polislerin hala görevlerinin başında olması, 20 Temmuz’da gazetecilerin üzerine yönelik sistemli ve talimatlı bir saldırının olmasına neden oldu.

20 Temmuz günü Suruç katliamı anması yapan vatandaşlara kolluk kuvvetleri müdahalede bulundu. İşimizin doğası gereği yapılan bu müdahaleyi görüntüleyen, orada yaşanan olayları halka ulaştırmak için çalışan biz gazetecilere yönelik te bizzat amirler tarafından verilen emirle plastik mermiler yağdırıldı.

“Basını alandan çıkartın” talimatı alan polisin bizlere yönelik saldırısını tüm Türkiye görüntülerden izledi.

“Gerçeklerin topluma ulaşması için var gücümüzle çalışacağız”

Bizler halkın doğru haber alması için çalışan gazetecileriz, bu saldırıların aynı zamanda toplumun haber alma hakkına yönelik olduğunu biliyoruz. Fiziken bizlere, mesleğimize, basın özgürlüğüne ve toplumun haber alma hakkına yönelik bu saldırılar karşısında gerekli cezai işlemlerin yapılmaması müdahalelerin daha da artacağı yönünde kaygılarımızı arttırmaktadır.

Burada 20 Temmuz günü biz gazetecilere saldıran, işimizi yapmamızı engelleyen ve bu talimatı verenler hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Adalet Bakanını, İçişleri Bakanını gazetecilere yönelik saldırılar konusunda cezasızlığa son vermeye, görevlerini yapmaya davet ediyoruz.

Buradan bir kez daha haykırıyoruz, basını dışarı atamayacaksınız, gerçeklerin topluma ulaşması için var gücümüzle çalışacağız. Gazeteciliği suç gibi göstermenize izin vermeyeceğiz. Bu saldırıları yapanlar hak ettikleri cezayı alana kadar olayın takipçisi olacağız.

 

Hem pankartın arkasında hem önünde çekim yapan gazeteciler “Özgür basın susmayacak” dedi. Eylemde sık sık “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” ve “Basın susarsa herkes susar” sloganları atıldı.

Danyıldız’ın ardından DİSK/Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş ve Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Temsilcisi Uğur Güç de söz alarak gazetecilere yönelik şiddete karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

Eyleme DİSK/Basın-İş, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın yanı sıra Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları Derneği de destek verdi.

Açıklamanın ardından gazeteciler adliye binasına geçerek suç duyurusunda bulundu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur