Galataport işçilerinin talepleri reddedildi: “Hukuksuzluk son bulana kadar direnişimize devam edeceğiz”

DİSK/Dev Yapı-İş’e üye oldukları için işten çıkarılan Galataport işçilerine taleplerinin görüşülmesi için verilen süre pazartesi günü (5 Temmuz) doldu. Sendika, firma yetkililerinin yapılan görüşmeler sonucunda işten çıkarma kararından geri dönülmediğini açıkladı

Galataport işçilerinin talepleri reddedildi: “Hukuksuzluk son bulana kadar direnişimize devam edeceğiz”

İstanbul Karaköy’de bulunan Galataport şantiyesinde Met Mühendislik A.Ş taşeronu ISIT-AŞ Fatih Memiş firmasına bağlı olan 4 işçi, Dev Yapı-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldı. 30 Haziran’da işlerini geri istedikleri için direnişe geçen işçilere ulaşan firma yetkilileri, işçilerin taleplerini değerlendirmek için pazartesi gününe kadar (5 Temmuz) süre talep etmişti. Sürenin sonunda sendika, işten çıkarma kararından geri dönülmediğini açıkladı.

“Her şey patronların çıkarı doğrultusunda gerçekleşiyor”

Direnişteyiz.org’un haberine göre Sendikalı 4 işçinin İSG kurallarına uymadıkları iddiasıyla işten çıkarıldığını söyleyen Karabulut, “Arkadaşlarımızın işten çıkarılmasının asıl nedeni İSG değil, sendikalı olmalarıdır. İSG kurallarına uymayan ana firmadır. Şantiyeye girip denetim yapsak, bunu çok net görürüz” dedi. Gizli çekilmiş fotoğraflarla beraber hukuksuz bir şekilde işçilerin işten çıkarılmasını asla kabul etmeyeceklerinin altını çizen Karabulut, “Her şey patronların çıkarı doğrultusunda gerçekleşiyor. Amaç örgütlenmeyi baltalamaktır. Ancak arkadaşlarımız kararlı, bu hukuksuzluk son bulana kadar direnişimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Galataport şantiyesinde işten çıkartılan işçi Sedat Kaya, “Biz şantiye içerisinde ağır şartlar altında çalışıyorduk. Bize verilen baretler kalitesizdi. Ayakkabılarımız yırtıldığı zaman yenisini istiyorduk ancak bu taleplerimizi bile karşılamıyorlardı” dedi.

“Galataport şantiyesinde birçok ihlal yaşanıyor ve biz bunlar duyulsun, son bulsun istiyoruz”

Şantiye içerisinde iş güvenliğine dair gerekli önlemlerin alınmadığına dikkat çeken işçi Ömer Çelik ise, “Kalitesiz malzemeler nedeniyle iş kazaları yaşandı. Sesimizi çıkardığımızdaysa ‘Bu kazaları bilerek yapıyorsunuz’ benzeri yanıtlarla karşılaştık” ifadelerini kullandı. İş kazalarını önlemek için işçilere verilen malzemelerin daha kaliteli olması gerektiğini söyleyen Çelik, “Eğer malzeme isteklerimizi karşılasalardı iş kazası yapmazdım. Kalitesiz ve eksik malzemeler nedeniyle akciğerim ve boğazım hasar aldı. Ancak tedavi gördüğüm sırada aldığım raporları da kabul etmediler. Galataport şantiyesinde birçok ihlal yaşanıyor ve biz bunlar duyulsun, son bulsun istiyoruz ” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur