Erdoğan’ın Afganistan mesajları: Şeriatçılığı doğru, emperyalistlere karşı Afgan halkının yanında olduğu yalan

Bayramı geçirmek için gittiği Kuzey Kıbrıs'ta gazetecilere konuşan Erdoğan, NATO görevi kapsamında 20 yıldır Afganistan'da bulunan ve AKP iktidarının ABD ile anlaşarak görev süresini uzatmayı planladığı TSK birliklerinin emperyalistlere karşı Afgan halkının yanında olduğunu öne sürdü. Erdoğan ayrıca Taliban'ın tehditvari açıklamalarına karşı da Türkiye'nin Taliban'la inanç yönünden bir karşıtlığının olmadığını savundu. Laik anayasalı devletin şeriatçı cumhurbaşkanı Erdoğan'ın inanç yönünden bir terslik görmediği Taliban katı şeriat uygulamalarıyla biliniyor

Erdoğan’ın Afganistan mesajları: Şeriatçılığı doğru, emperyalistlere karşı Afgan halkının yanında olduğu yalan

Bayramı Kuzey Kıbrıs’ta karşılayan Tayyip Erdoğan, Kıbrıs’ta bayram namazı sonrası gazetecilere konuştu. Kabil Havaalanı’nın işletilmesi karşılığında ABD’den destek talepleri olduğunu söyleyen Erdoğan, bir yandan da NATO görevi kapsamında Afganistan’da bulundurulan TSK birliklerinin emperyalist güçlere karşı Afgan halkının yanında olduğunu savundu.

Türkiye’nin Afganistan’dan çekilmesini isteyen Taliban’a da seslenen Erdoğan, Türkiye’nin Taliban inancıyla ters bir yanı olmadığını öne sürdü.

“Emperyal güçler karşısında Afgan kardeşlerimizin yanında yer aldık”

Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“Dikkat edilirse egemen emperyalist güçler Afganistan’da ilk defa böyle bir sorun üretmiyor. Bundan önce de Afganistan’da nice sorunlar yaşadık. Ve Afgan halkı iradesiyle bu emperyal güçlere karşı mücadelesini verdi ve zaferle çıktı. Daha sonra tekrar bu emperyal güçler malum Afganistan’a girdiler. 20 yılı aşkın zamandır oradalar. Biz de bütün bu emperyal güçler karşısında Afgan kardeşlerimizin yanında yer aldık. Orada onlarla beraber öncelikli olarak da Kabil Havaalanı’nın korunmasını sürdürdük. Şimdi yeni bir dönem var. Üç ana otorite burada görünüyor. NATO, ABD ve Türkiye. Bizden şuanda ABD çekilme kararını verdi. Ama Kabil Havaalanı’nın bizim tarafımızdan zaten işletiliyor, bundan sonra da işletilmesini istediler. Biz şuanda buna olumlu bakıyoruz. Ama olumlu bakarken tabii bizim ABD’ye bazı şartlarımız var. Nedir bunlar? Bir; diplomasi noktasında ABD bizim yanımızda yer alacak. İki; lojistik anlamda imkanlarını bizim için seferber edecek. Bir diğeri de bu süreç içerisinde çok ciddi bir mali noktada sıkıntılar olacak. Bu konularda da gerekli desteği Türkiye’ye verecek. Bunlar sağlanabilirse biz bu süreçte Kabil Havaalanı’nın işletilmesini ele almayı düşünüyoruz.”

Taliban’ın inancıyla ters bir yanı yokmuş

“Bu arada Taliban’ın bazı rahatsızlıkları söz konusu. Taliban’la da bu süreci görüşmek suretiyle, nasıl ki Amerika’yla bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa, herhalde Taliban bu görüşmeleri Türkiye’yle çok daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye, onun inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Ters bir yanı olmadığı için de onlarla bu konuları daha iyi görüşeceğimize, anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum. Ve Doha’dan oraya akan bir süreç var. Bu süreci de iyi değerlendireceğimizi düşünüyorum. Başka alternatifler var, bu alternatifler üzerinde de şu anda çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur