Ekonomideki tek adam yönetiminin bedeli, bir göreve 4 maaş: Eski Merkez Bankası başkanlarına da maaş veriliyor

Bir süredir geleneksel tekelci sermaye ile küçük ve orta ölçekli İslamcı sermaye arasındaki gerilimde ekonomi yönetimini sağlamaya çalışan Tayyip Erdoğan, iki yılda 3 Merkez Bankası Başkanı'nı görevden aldı. Ekonomi yönetimindeki bu tek adam zihniyeti, Merkez Bankası Başkanı ve eski 3 başkana aynı anda maaş verildiği durumu yarattı. Merkez Bankası yetkilisi de durumu doğruladı

Ekonomideki tek adam yönetiminin bedeli, bir göreve 4 maaş: Eski Merkez Bankası başkanlarına da maaş veriliyor

Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’deki tekelci sermaye ile küçük ve orta ölçekli İslamcı sermaye arasındaki gerilimde şekillendirdiği ekonomi yönetimi, bir görev için dört kişiye maaş verildiği durumları ortaya çıkardı. Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre görevden alınan Merkez Bankası başkanlarına iki yıl daha maaş verildiği ortaya çıktı. Bu durumun sadece Merkez Bankası için değil, kamudaki tüm üst düzey görevliler için geçerli olduğu öğrenildi.

Para politikalarının belirlenmesi sürecinde geleneksel tekelci sermayenin yüksek faiz istemi ve küçük ve orta ölçekli sermayenin kredi maliyetlerinin düşmesine yarayacak düşük faiz istemi arasındaki gerilimde iki yılda 3 Merkez Bankası Başkanı, Erdoğan tarafından görevden alındı. Göreve gelen her başkandan faizleri düşürmesi beklense de küresel konjonktörü ve tekelci sermayenin etkisini gözeterek faizleri düşüremedi. Düşürmeyen ya da düşüremeyen her başkan da Erdoğan tarafından görevden alındı.

Merkez Bankası Başkanı ve 3 eski başkan aynı anda maaş alıyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda “torba teklifin” görüşmeleri sırasında eski Merkez Bankası Başkanı, İYİ Partili Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Şerif Uygun’a Merkez Bankası başkanlarının ve üst düzey yöneticilerinin görev sürelerinin sona ermesinin ardından iki yıl içinde bankalarda görev alamaycağını ve bu süre zarfında da devletten maaş almaya devam ettiklerini de hatırlatarak son iki yıl içinde görevden alınan üç Merkez Bankası başkanının maaş alıp almadığını sordu. Yılmaz’ın sorusu şöyle:

MB başkanları da üst yöneticileri de bankalara gidip iki yıl içinde görev alamazlar ama onlara herhangi bir maaş falan ödenmiyor. Şu anda görev süreleri dolmadan birbiri arkasına görevden alınmış 3 tane başkan var. Bunlar kamuda herhangi bir göreve atanmadılar, özel sektöre de geçmediler. Benim sorum şu, bu sorunun tabii, kayıtlara geçmesi için istiyorum bunu çünkü bu konu ileride araştırılacaktır, aynı 128 milyar rezervle ilgili araştırmanın yapılacağı gibi. Sorum şu: Görevden ayrılan birinci başkan Murat Çetinkaya, ikinci Murat Uysal, üçüncü Naci Ağbal, şu anda görevde olan Başkan. Bunlar şu anda maaş alıyorlar mı almıyorlar mı? Soru bu. Maaş alıyorlarsa “evet” veya “hayır” demenizin kayda geçmesi benim için yeterli ve buna da itibar edeceğim.

Merkez Bankası yetkilisi de doğruladı

Uygun ise Yılmaz’ın sorusuna, eski başkanların iki yıl boyunca maaş almaya devam edebileceklerini söyleyerek cevap verdi. Uygun’un cevabı şöyle:

MB başkanlarının üst kademe kamu yöneticilerinin atanması hakkında 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde görev süreleri dört yıl olarak belirleniyor. Ancak 375 sayılı KHK’nin ek 35. maddesine göre KHK’nin kullandığı tabirle, performanslarının yeterli görülmemesi durumunda bu görevden alınabiliyorlar. Görevden alındıktan sonra ise yine bu 375 sayılı KHK’nin ek 35. maddesine göre iki yıl boyunca eski görevlerinin ücretlerini almaları mümkün.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur